Liliowce są popularnymi bylinami uprawianymi w naszych ogrodach, nie są roślinami wymagającymi, łatwo uzyskuje się nowe sadzonki, które są łatwe w uprawie. Pielęgnacja liliowców w ogrodzie nie sprawia trudności nawet początkującym ogrodnikom.
Liliowce w ogrodzie – charakterystyka
Liliowce (Hemerocallis) należą do grupy roślin wieloletnich, spokrewnionych z roślinami cebulowymi oraz trawami. Olbrzymia ilość wyhodowanych odmian liliowców sprawia, że możemy spotkać liliowce ogrodowe z kwiatami jedno i wielobarwnymi w kolorach od bieli, aż po niemal czarne. Wiosną z kłączy liliowców tworzących rozległe karpy wyrastają łukowate liście, a następnie sztywne pędy kwiatostanów. Ze względu na mnogość odmian liliowce różnią się od siebie wyglądem kwiatów i liści, pokrojem i wysokością rośliny oraz porą kwitnienia, czy zapachem. Liliowce to długo kwitnące byliny – kwitną od maja, aż do września ale dla większości odmian liliowców pora kwitnienia przypada na pierwszą połowę lipca. W Polsce liliowiec ogrodowy czasem nazywany jest Dziennica lub Smolinos.
Zakup sadzonek liliowców
W sprzedaży dostępne są liczne odmiany liliowców ogrodowych zarówno w formie kłączy jak i sadzonek. Warto wybierać rośliny od sprawdzonych hodowców i ogrodników. Zdrowe i silne sadzonki liliowców najlepiej kupować w okresie kwitnienia, da nam to pewność, że kupimy właściwą odmianę, a nie efekt pomylonej etykietki.
Pochodzenie i historia uprawy liliowców
Liliowce pochodzą z terenów Azji wschodniej, uprawiane były w Chinach już od tysięcy lat. Na wzmianki o liliowcach możemy się już natchnąć w dziełach Konfucjusza, a pierwsza ilustracja tej byliny znaleziona została w książkach powstałych około 1059 roku na zlecenie chińskiego Cesarza.
Liliowce po raz pierwszy w Europie pojawiły się w portugalskich i weneckich portach około 1550 roku. Były to dwa gatunki H. flava i H. fulva. W wyniku wypraw europejskich botaników na terytoria Azji w XIX wieku kolekcja liliowców została znacząco powiększona.
W naturze występuje około 20 gatunków liliowców ale ze względu na dużą popularność tej byliny wyhodowane zostało już ponad 60 tysięcy odmian liliowców zarejestrowanych na liście American Hemerocallis Society (AHS), czyli Amerykańskiego Towarzystwa Miłośników Liliowców.
Kolekcja liliowców polskiej hodowli obejmuje 115 polskich odmian liliowców (Hemerocallis) wyhodowanych przez jezuitę Stefana Franczaka (1919-2019).
Liliowiec ogrodowy uprawa – wymagania i pielęgnacja
Uprawa liliowców ogrodowych jest łatwa, byliny te raz posadzone nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jak każda roślina, liliowce będą najlepiej rosnąć i bujnie kwitnąć kiedy zapewnimy im doskonałe warunki uprawy i właściwe stanowisko: żyzną, lekko wilgotną, próchniczą, czy lekko gliniastą glebę i sporo słońca ale w nieco gorszych warunkach liliowce również poradzą sobie doskonale.
Liliowce rosną praktycznie na każdej jakości glebie, nawet tych dość ubogich. Ze względu na grube i mięsiste kłącza magazynujące wodę liliowiec ogrodowy jest w stanie wytrzymać również w dość suchych warunkach.
Jeśli chcemy cieszyć się bujnym kwitnieniem liliowców warto jednak zapewnić im trochę lepsze warunki. Byliny te najobficiej zakwitną w słońcu, trochę słabiej w półcieniu. Spotkać można jednak odmiany, które są bardziej wrażliwe i mogą marnieć jeśli posadzimy je w pełnym słońcu.
Liliowce jak praktycznie każdą roślinę ozdobną należy zasilić nawozem wieloskładnikowym w okresie wiosennym oraz zapewnić im nawadnianie w okresie suszy.
Rozmnażanie – podział karp liliowców
Stare karpy liliowców ogrodowych dobrze jest raz na parę lat podzielić, aby odmłodzić karpę, a roślina mogła się nadal swobodnie rozrastać i miała dostęp do większej ilości składników pokarmowych. Taki podział najlepiej przeprowadzić jesienią, kiedy liście zaczną już obsychać. Młodsze karpy liliowców będą lepiej kwitły. Jest to również najłatwiejsza metoda pozyskiwania nowych sadzonek i rozmnażania liliowców.
Jeśli chcemy doświadczyć na własnej skórze, jak wielka jest różnorodność odmian i gatunków liliowców, to warto wybrać się do Arboretum Wojsławice i obejrzeć najpiękniejsze liliowce dostępne w kolekcji narodowej: KOLEKCJA NARODOWA RODZAJU LILIOWIEC (Hemerocallis)
Odmiany liliowców pachnących są idealnym wyborem dla ogrodników ceniących sobie nie tylko dekoracyjność kwiatów ale i ich zapach. Liliowce pachnące to odmiany, które oprócz waloru ozdobnego kwiatów, będą nas cieszyły również swoim przyjemnym zapachem. Odmiany o kwiatach wydzielających przyjemny aromat najlepiej sadzić w pobliżu okien, …
Liliowce o pełnych kwiatach pochodzą prawdopodobnie ze stanowisk naturalnych w Chinach. Liliowce o kwiatach pełnych są bardzo atrakcyjne. Kolekcja pełnokwiatowych odmian liliowców (Hemerocallis) obejmuje odmiany mające więcej niż sześć płatków kwiatowych. Wyróżniane są dwa typy pełności liliowców: typ azaliowy oraz typ piwoniowy. Najwięcej odmian liliowców …
Hodowla liliowców pajęczych nazywanych „pająkami” rozwinęła się głównie w latach 90siątych. Liliowce pająki to odmiany liliowców charakteryzujących się wąskimi płatkami kwiatów. W zależności od proporcji długości do szerokości płatków kwiatowych, liliowce pająki przydzielane są do grup „Pająków” (5:1) , „Form Pajęczych” (4:1) lub ze względu …