Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans)

Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans)

Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans) nazywany również wrzoścem kornwalijskim lub wrzoścem wędrownym to gatunek wrzośca kwitnący od lata do jesieni. Kwitnie obficie od lipca do września, a nawet października. Krzewinka ta jest raczej niska (15-50 cm wysokości w zależności od odmiany), wrzosiec rozpierzchły osiąga natomiast nawet 60 cm szerokości, ma gęsty, zwarty i wyprostowany pokrój.

Wymagania, pielęgnacja i uprawa wrzośca rozpierzchłego w ogrodzie

Wrzosiec rozpierzchły wymaga gleby przepuszczalnej o kwaśnym odczynie pH i umiarkowanie wilgotnej. Jeśli w naszym ogrodzie mamy raczej piaszczystą glebę to wystarczy wymieszać ją z kwaśnym torfem. Krzewinka ta źle znosi zalewani, czy przesuszenie, nie jest również w pełni odporna na mróz – w ostre zimy wymagać może lekkiego okrycia.

Stanowisko uprawy wrzośca rozpierzchłego powinno być osłonięte i zaciszne, od słonecznego po półcieniste.

Ze względu na okres kwitnienia, wrzośca rozpierzchłego przycinamy na wiosnę.

Wrzosiec rozpierzchły – odmiany

W szkółkach roślin ozdobnych w sprzedaży dostępne jest parę odmian wrzośca rozpierzchłego, nie jest on jednak tak popularny jak wrzosiec krwisty.

  • Wrzosiec rozpierzchły 'Alba ’ – odmiana wrażliwa na mróz, białe kwiaty, kwitnąca intensywnie od lipca do września, wysokość do 50 cm.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Birch Glow’ – odmiana o różowych kwiatach, kwitnie od sierpnia do października, dorasta do 30 cm wysokości.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Diana Hornibrook’ – odmiana o kwiatach koloru różowo-czerwonego, osiąga do 30 cm wysokości, kwitnienie od lipca do września.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Fiddlestone’ – odmiana karłowa, wysokość do 25 cm o różowych kwiatach.
  • wrzosiec rozpierzchły 'Grandiflora’ – o jasnoróżowych kwiatach, dorasta do 35 cm wysokości, kwitnie od sierpnia do października.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Holden Pink’ – o jasnoróżowych kwiatach, wysokość do 30 cm.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Mrs.D.F.Maxwell’ – purpurowe kwiaty, wysokość do 40 cm.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Pyrenees Pink’ – kwitnie od sierpnia do października, kwiaty różowe.
  • Wrzosiec rozpierzchły 'Valerie Proudley’ – odmiana słabo kwitnąca, nieliczne kwiaty barwy białej pojawiają się od sierpnia do września, odmiana ta ma jednak żółte liście, odmiana wrzośca czasem nazywana złotolistną.