Gnojówki roślinne – rodzaje, właściwości, stosowanie
Gnojówki roślinne to naturalny nawóz i środek ochronny idealny do stosowania przy uprawie roślin jadanych, warzyw oraz ekologicznej uprawy roślin ozdobnych. Kiedy raz poznamy właściwości gnojówek roślinnych i łatwość ich przygotowanie z pewnością będziemy do nich wracać każdego roku.
Spis treści
Czym są gnojówki roślinne?
Co to są gnojówki roślinne? Gnojówki roślinne to nic innego jak sfermentowane w wodzie rośliny (w zależności jaką gnojówkę chcemy sporządzić wybrać musimy właściwy gatunek). Ich przygotowanie jest banalnie proste, wystarczy materiał roślinny (najczęściej łatwo dostępny – gnojówki roślinne sporządza się często z tzw. chwastów), woda, zbiornik na gnojówkę i czas.
Jak przygotować gnojówki roślinne:
- Zbieramy materiał roślinny
- Rozdrabniamy na mniejsze kawałki
- Zalewamy materiał roślinny wodą, najlepiej niechlorowaną, może być deszczówka
- Pozostawiamy w cieniu przez okres ok. 2 tygodni, aż nastąpi proces fermentacji (w lekko przykrytym zbiorniku)
Proporcje wody do materiału roślinnego zależą od nas, czym więcej damy materiału roślinnego na litr wody tym mocniejsza będzie gnojówka.
Gnojówki roślinne mają rozmaite właściwości i skład zależny od zastosowanego materiału roślinnego. Do najbardziej popularnych należy gnojówka z pokrzyw o wysokiej zawartości azotu, stosowana również jako oprysk do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Inne popularne gnojówki roślinne znajdziecie poniżej.
Rodzaje gnojówek roślinnych:
- Gnojówka z czosnku
- Gnojówka z bzu czarnego
- Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej
- Gnojówka ze skrzypu polnego
- Gnojówka z mniszka lekarskiego
- Gnojówka z żywokostu lekarskiego
- Gnojówka z wrotyczu pospolitego
- Gnojówka z ogórecznika lekarskiego
- Gnojówka z cebuli
- Gnojówka z liści pomidora
- Gnojówka z piołunu
- Gnojówka z jaskółczego ziela
Powyższa lista to jedynie kilka propozycji z czego można zrobić gnojówkę roślinną, nie wyczerpuje ona jednak możliwości. Gnojówki możemy podzielić też ze względu na skład i właściwości, np. na gnojówki bogate w azot, czy potas lub ze względu na właściwości odstraszające mszyce, czy inne szkodniki roślin ora zwalczające i zapobiegające chorobom grzybowym i bakteryjnym roślin.
Właściwości gnojówek roślinnych
Właściwie dobrane gnojówki roślinne stosowane jako nawóz naturalny i ekologiczny pozwalają na rezygnację z części nawozów mineralnych oraz oprysków chemicznych. Redukcja środków chemicznych poprzez zastosowanie gnojówek jest szczególnie preferowana podczas uprawy warzyw. Nie bez znaczenia jest również redukcja kosztów, zrobienie gnojówki jest bardzo tanie.
Niski koszt i łatwość wytworzenia gnojówek roślinnych oraz szeroki wachlarz właściwości to z pewnością największe zalety gnojówek roślinnych. Mają one jednak jedną wadę, a mianowicie przykry zapach.
Problematyczne może okazać się również pozyskanie materiału roślinnego poza sezonem wegetacji lub w miejscu gdzie dany gatunek rośliny nie jest popularny. Tu z pomocą przychodzą gotowe gnojówki roślinne, które bez problemu dostaniemy w sklepie ogrodniczym.
Jak stosować gnojówki roślinne?
Gnojówki z roślin stosujemy jako nawóz lub w formie oprysku w zależności od potrzeb. Przed zastosowaniem należy gnojówkę przecedzić i rozcieńczyć ponieważ w wysokim stężeniu potrafią poparzyć rośliny. Gnojówki roślinne mają szerokie zastosowanie w ekologicznej uprawie warzyw.