Budleja Davida (Buddleja davidii) – motyli krzew

Budleja Davida (Buddleja davidii) – motyli krzew

Budleja Davida (Buddleja davidii), motyli krzew, budleja Dawida, Omżyn Davida lub krótko budleja to pięknie kwitnący krzew, mogący dorastać do wysokości 3 metrów. Budleja Davida jest krzewem, który zakwita późnym latem na tegorocznych pędach. Kwiaty są silnie pachnące, zebrany w długie, szpiczaste wiechy. Liście budlei są niewielkie, jajowato lancetowate, a pędy wyginają się łukowato. Ten bardzo ozdobny krzew pochodzi z terenów Chin i Japonii ale jest z powodzeniem uprawiany w naszych ogrodach w Polsce.

Roczne przyrosty budlei Davida mogą wynosić nawet 2,5- 3 metry, co czyni z budlei bardzo szybko rosnący krzew ozdobny.

Budleja Davida – uprawa, wymagania i pielęgnacja motylego krzewu w ogrodzie

Uprawa budlei Davida nie należy do specjalnie skomplikowanej. Budleja nie ma wygórowanych wymagań i z powodzeniem jest uprawiana w cieplejszych rejonach Polski.

Budleja Davida (Buddleja davidii) – wymagania

Jeśli chcemy, żeby nasz motyli krzew pięknie rósł powinniśmy mu zapewnić żyzną, próchniczą ale przepuszczalną ziemię o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie ph. Budleję sadzimy w ogrodzie późnym latem lub wiosną. Stanowisko, w którym budleja zostanie posadzona powinno być słoneczne ale nie bardzo suche.

Motyli krzew – pielęgnacja jak pielęgnować budleję w ogrodzie?

Budleja Dawida nie jest rośliną w pełni mrozoodporną, motyli krzew w zimniejszych rejonach polski ma tendencję do przemarzania. Dlatego jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest kopczykowanie budlei na zimę (pełne okrywanie krzewu na zimę nie jest aż tak wymagane – budleja dobrze odbija z korzenia).

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne przycinanie budlei, które wpływa korzystnie na jej kwitnienie i rozkrzewianie się, to kiedy i jak dokonywać tego zabiegu przeczytacie w artykule: BUDLEJA CIĘCIE – JAK I KIEDY PRZYCIĄĆ BUDLEJĘ DAVIDA?

Nie zapominajmy również o podlewaniu motylego krzewu, budleja nie lubi zalanych korzeni ale jeśli zapewnimy jej przepuszczalne podłoże to umiarkowane podlewanie wpłynie korzystnie na rozwój naszego krzewu.
Jesienią możemy zasilić budleję obornikiem, a wiosną nawozem mineralnym, tak potraktowany krzew odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem.

Kiedy kwitnie budleja Dawida?

Budleja w zależności od odmiany zakwita już od czerwca i potrafi kwitnąć do października, a nawet pierwszych przymrozków.

Budleja – popularne odmiany:

W sprzedaży dostępne są odmiany nieznacznie różniące się od siebie okresem kwitnienia, czy wielkością krzewu. Można spotkać odmiany budlei kwitnące na biało, fioletowo, purpurowo, różowo a nawet budleję o okrągłych, krótkich i pomarańczowo-żółtych kwiatostanach.

Budleja w sklepach i centrach ogrodniczych pojawia się najczęściej późnym latem kiedy krzewy są w szczycie kwitnienia. Dostępne w sprzedaży popularne odmiany budlei Davida:

  • Budleja Davida „Black Knight” – o purpurowych / ciemnofioletowych kwiatostanach z pomarańczowym oczkiem, wysoka odmiana o dużych rocznych przyrostach, które często przemarzają zimą.
  • Budleja Davida „Royal Red” – odmiana o kwiatach w intensywnym kolorze czerwonego wina i dużych.
  • Bardzo ciekawą odmianą budlei jest Buddleja x weyeriana (budleja Weyera) „Sungold” – jest to budleja o żółtych kwiatach.
Buddleja x weyeriana (budleja Weyera) „Sungold” o żółtych kwiatach
Buddleja x weyeriana (budleja Weyera) „Sungold” o żółtych kwiatach

Motyli krzew – czy budleja Davida naprawdę wabi motyle?

Motyli krzew, czyli inna, często spotykana nazwa budlei odnosi się do jednej z charakterystycznych cech tego krzewu. Budleja Davida przyciąga motyle ale nie tylko, silnie pachnące i pełne nektaru kwiaty budlei przyciągają również pszczoły i inne owady zapylające. Posadzenie budlei Davida w ogrodzie nie tylko da nam możliwość podziwiania licznych kwiatów i przyciąganych przez nie motyli ale i zwabi do naszego ogrodu pożyteczne owady zapylające.

Budleja – rozmnażanie

Jeśli jesteśmy już posiadaczem krzewu budlei to najprostszą metodą będzie rozmnażanie budlei z sadzonek zdrewniałych. Pobrane podczas wiosennego przycinania półzdrewniałe pędy łatwo się ukorzenią.