Wrzosiec darlejski (Erica x darleyensis)

Wrzosiec darlejski (Erica x darleyensis)

Wrzosiec darlejski (Erica ×darleyensis) to najwcześniej zakwitający gatunek wrzośca, kwiaty na tej zimozielonej krzewince, przy sprzyjających warunkach, pojawiają się już w styczniu lub na początku lutego i cieszą oko do początków maja. Wrzosiec darlejski jest krzyżówką wrzośca krwistego (Erica carnea) i wrzośca purpurowego (Erica eriugena), która została wyhodowana w Wielkiej Brytanii.

Wrzosiec darlejski – odmiany

Odmiany wrzośca darlejskiego różnią się od siebie wysokością oraz szerokością rośliny oraz kolorem kwiatów (czysty gatunek ma kwiaty w kolorze różowym).

  • Wrzosiec darlejski ‘Kramer’s Rote’ – osiąga 50 centymetrów wysokości, kwiaty tej odmiany mają rubinowoczerwony kolor, a igiełkowate liście ciemnozielony kolor. Ta odmiana szybko się rozrasta.
  • Wrzosiec darlejski ‘White Perfection’ – jest odmianą niską dorastającą do 15 cm wysokości o białych kwiatach.

Uprawa i pielęgnacja wrzośca darlejskiego w ogrodzie

Wrzosiec darlejski (Erica ×darleyensis) nadaje się do uprawy w ogrodzie (np. na ogrodowym wrzosowisku), odmiana Kramer’s Rote’ jest dodatkowo polecana jako roślina okrywowa ze względu na szybki rozrost. W Polsce wymagać będzie jednak lekkiego okrywania w mroźne zimy (np. gałązkami iglaków), ponieważ nie jest w pełni mrozoodporny.

Stanowisko uprawy wrzośca darlejskiego powinno być zaciszne i osłonięte od mroźnych wiatrów, najlepiej słoneczne ze światłem rozproszonym np. przez liście niewielkiego drzewa.

Wymagania

Krzewinka ta wymaga „lekkiego i przepuszczalnego podłoża o kwaśnym odczynie pH (pH< 6,0), najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnej, piaszczystej glebie zasobnej w próchnicę.

Przygotowując podłoże do sadzenia wrzośca darlejskiego najlepiej jest zmieszać kwaśny torf z piaskiem.