Wrzosiec (Erica L.) jest wiecznie zieloną krzewinką należącą do rodziny wrzosowatych. Wiele gatunków wrzośców jest uprawiane w Polsce jako roślina ozdobna. W naszej strefie klimatycznej wrzośce wymagają jednak większej uwagi niż spokrewnione z nimi i często mylone wrzosy. Wrzośce są również roślinami miododajnymi przyciągającymi pszczoły i owady zapylające swoimi licznymi kolorowymi dzwonkowatymi kwiatkami (Wrzosiec kwitnie w kolorach od bieli, przez odcienie różu i fioletu po intensywny róż).
Wrzosiec uprawa – wymagania i pielęgnacja wrzośców w ogrodzie
Wrzośce uprawiane są zarówno w gruncie jak i w donicach. W sprzedaży dostępne jest wiele odmian i gatunków wrzośców (Erica), które zdobyły swoją popularność jako rośliny zakwitające w naszych ogrodach już wczesną wiosną. Wrzośce zakwitają już od końca lutego / początku marca i kwitną do końca kwietnia (Wrzosiec krwisty) ale w zależności od odmiany potrafią kwitnąć również latem w czerwcu do lipca (np. rodzimy Wrzosiec bagienny, czy wrzosiec rozpierzchły).
Wrzosiec – wymagania
Krzewinki te wymagają, aby zapewnić im stanowisko słoneczne i osłonięte. Wymagania glebowe wrzośców są zbliżone do wymagań wrzosów. Wrzośce lubią ziemię kwaśną o odczynie ph 4,5-5,0 i przepuszczalną. Najlepszym połączeniem będzie kwaśny torf z piaskiem, gleba lekka i przepuszczalna.
Pielęgnacja wrzośców w ogrodzie
Wrzośce nie są w Polsce rośliną rodzimą (poza Wrzoścem bagiennym), większość gatunków pochodzi z cieplejszych regionów świata i przy uprawie w naszym kraju niektóre z gatunków potrafią wymarzać. Pielęgnacja wrzośców zimą polega na okrywaniu bardziej wrażliwych odmian liśćmi lub białą agrowłókniną. W ciągu roku możemy umiarkowanie podlewać wrzośce, ponieważ nie lubią one zbytnio przesuszonej gleby, ani przesadnie mokrej. Podlewanie będzie szczególnie ważnym zabiegiem przy uprawie wrzośców w donicach, w których ziemia szybciej przesycha. Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie i przycinanie wrzośców po kwitnieniu. Zabieg ten pozwoli na zachowanie ładnego, zwartego pokroju i wpłynie pozytywnie na krzewienie się wrzośców.
Przy sprzyjających warunkach wrzośce obficie kwitną stanowiąc świetne uzupełnienie ogrodowych wrzosowisk. Odpowiedni dobór odmian wrzośców zapewni nieprzerwane kwitnienie naszych przydomowych wrzosowisk już od wczesnej wiosny do lata kiedy pierwsze skrzypce na wrzosowisku przejmą kwitnące do jesieni wrzosy.
Wrzosiec darlejski (Erica ×darleyensis) to najwcześniej zakwitający gatunek wrzośca, kwiaty na tej zimozielonej krzewince, przy sprzyjających warunkach, pojawiają się już w styczniu lub na początku lutego i cieszą oko do początków maja. Wrzosiec darlejski jest krzyżówką wrzośca krwistego (Erica carnea) i wrzośca purpurowego (Erica eriugena), …
Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans) nazywany również wrzoścem kornwalijskim lub wrzoścem wędrownym to gatunek wrzośca kwitnący od lata do jesieni. Kwitnie obficie od lipca do września, a nawet października. Krzewinka ta jest raczej niska (15-50 cm wysokości w zależności od odmiany), wrzosiec rozpierzchły osiąga natomiast nawet …
Ten gatunek wrzośca nie nadaje się w pełni do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Wrzosiec drzewiasty (Erica arborea) występuje naturalnie w obszarze śródziemnomorskim, południu Europy i wschodniej Afryce. Jest rośliną ciepłolubną i nie jest w pełni mrozoodporny. Wrzośce drzewiaste w naturze dorastają do wysokości od …
Wrzosiec bagienny (Erica tetralix) to piękna roślina z rodziny wrzosowatych. Krzewinka ta wspaniale prezentuje się w ogrodzie jeśli zapewnimy jej właściwe warunki. Jest to roślina występująca w Polsce na wilgotnych wrzosowiskach i torfowiskach – jest pod ochroną i nie należy pozyskiwać sadzonek ze stanowisk w …
Wrzosiec krwisty (Erica carnea), nazywany wrzoścem czerwonym lub wiosennym jest zimozieloną krzewinką chętnie uprawianą w naszych ogrodach. Krzew ten osiąga wysokość 15-30 centymetrów i ładnie się rozrasta. Wrzosiec czerwony jest nazywany wiosennym ponieważ obficie kwitnie już od wczesnej wiosny. Kiedy zakwita wrzosiec czerwony? Już od …