Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzosiec krwisty (Erica carnea), nazywany wrzoścem czerwonym lub wiosennym jest zimozieloną krzewinką chętnie uprawianą w naszych ogrodach. Krzew ten osiąga wysokość 15-30 centymetrów i ładnie się rozrasta. Wrzosiec czerwony jest nazywany wiosennym ponieważ obficie kwitnie już od wczesnej wiosny. Kiedy zakwita wrzosiec czerwony? Już od lutego (niektóre odmiany potrafią kwitnąć już w styczniu) do kwietnia. Kwiaty wrzośców są drobne (ale większe od kwiatów wrzosu pospolitego), dzwonkowate ze zrośniętymi płatkami i wystającym słupkiem. Liście wrzośców są igiełkowate, ciemnozielone lub żółtawe. Pomimo swojej nazwy wrzosiec krwisty nie kwitnie tylko na czerwono, w sprzedaży dostępne są również odmiany kwitnące na biało, różowo, czy fioletowo.

Wrzosiec krwisty uprawa – wymagania i pielęgnacja

Uprawa wrzośca czerwonego w ogrodzie jest dosyć łatwa ponieważ krzewinka ta jest odporniejsza od innych gatunków wrzośców na niskie temperatury i potrafi zimować w gruncie bez okrywania.

wrzosiec krwisty rosantha erica carnea
Wrzosiec krwisty Rosantha

Wrzosiec krwisty – wymagania stanowiskowe

Wymagania wrzośca krwistego nie różnią się od wymagań innych wrzośców, krzewinka ta lubi stanowiska słoneczne i osłonięte. Wrzosiec krwisty wymaga kwaśnej i przepuszczalnej gleby ale radzi sobie również na glebach o nieco wyższym pH. Gleba pod wrzoścami powinna być umiarkowanie wilgotna.

Pielęgnacja wrzośca krwistego w ogrodzie

System korzeniowy wrzośców jest płytki i delikatny dlatego w czasie większych upałów i okresów suszy należy podlewać wrzośce. Aby utrzymać właściwą wilgotność gleby zalecane jest ściółkowanie rabat z wrzoścami korą, która ograniczy zbyt szybkie odparowywanie wody. Jeśli chcemy aby nasze wrzośce ładnie się prezentowały i krzewiły pamiętajmy również o przycinaniu wrzośców po wiosennym kwitnieniu. Wrzosiec krwisty przycinamy po przekwitnięciu, najczęściej w drugiej połowie maja kiedy ryzyko przymrozków jest już niskie. Wrzośce przycinać możemy sekatorem lub nożycami do żywopłotów poniżej kwiatów.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) ciekawe odmiany

Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Challenger’ – niska i rozłożysta odmiana osiągająca wysokość do 20 cm, kwiaty w kolorze ciemnego różu.
Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Isabell’ – niska odmiana wrzośca krwistego (10-15 cm) o zwartym pokroju. Kwiaty białe, odmiana ta charakteryzuje się obfitym kwitnieniem.
Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Rubinteppich’ – szybko rozrastająca się odmiana wrzośca wiosennego o kwiatach w kolorze intensywnego różu, kwiaty w początkowej fazie są białe.
Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Myretoun Ruby’ – niska krzewinka (15-20cm) o dużych kwiatach w intensywnym kolorze wina. Nadaje się do sadzenia w miejsca zaciszne i osłonięte.
Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Nathalie’ – odmiana wrzośca krwistego o ciemnozielonych listkach, gęstym i zwartym pokroju. Osiąga wysokość do 20cm. Odmiana ta ma bardzo intensywny czerwonawy kolor kwiatów.

wrzosiec krwisty erica carnea isabell biały
Erica carnea (wrzosiec krwisty) 'Isabell’ kwitnący na biało na początku marca

Wrzosiec czerwony będzie pięknym uzupełnieniem ogrodowych wrzosowisk i rabat z innymi roślinami wrzosowatymi takimi jak wrzosy, azalie, czy różaneczniki. Kwitnące wrzośce mogą stanowić również kolorowy akcent na ciemnozielonym tle żywopłotów z żywotników, czy w formie rośliny okrywowej pod iglakami. Wrzosiec krwisty pięknie komponuje się w zestawieniu z roślinami cebulowymi kwitnącymi wczesną wiosną takimi jak cebulice, czy przebiśniegi.