Kulnik włoski (Globularia incanescens)

Kulnik włoski (Globularia incanescens)

Kulnik włoski (Globularia incanescens) należy do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Włoch, a konkretniej z północnej ich części. Występuje naturalnie w Apeninach, łańcuchu Alp Apuańskich w Toskanii gdzie porasta górskie zbocza. Kulnik włoski jest niewysoką, zimozieloną, wieloletnią byliną, osiągającą wysokość od 3 do 8 cm o ciemno-zielonych, błyszczących, łopatkowatych liściach w kształcie łyżeczki. Zakwita na koniec maja i kwitnie do końca czerwca, a nawet sierpnia. Kwiaty są niebiesko-fioletowe, rurkowate i zebrane w kuliste kwiatostany o średnicy 1,5-2 cm, osadzone pojedynczo na wystających łodygach. Z czasem kwiatostany stają się biało-szare.

Kulnik włoski (Globularia incanescens) uprawa, wymagania i pielęgnacja w ogrodzie (skalnym)

Bylina ta ze względu na swoje wymagania i preferencje stanowiskowe idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych. Wymaga stanowiska słonecznego, gleby przepuszczalnej i najlepiej wapiennej. W ciężkich glebach jego system korzeniowy szybko zgnije. Kulnik włoski (Globularia incanescens) świetnie sprawdzi się jako bylina na skalniaki, pomimo niewielkich rozmiarów roślina osiąga dużą średnicę, ładnie zarastając szczeliny. Posadzony w większej ilości, już od końca maja, będzie tworzył piękne łany kulistych, niebieskich kwiatów.

globularia incanescens Kulnik włoski
Kulnik włoski (Globularia incanescens) zakwita już pod koniec maja, ta niewysoka bylina tworzy niskie, rozłożyste kępy. Idealnie nadaje się do ogrodów skalnych.

W Polsce z powodzeniem można uprawiać kulnika włoskiego, jednak warto pamiętać, że pomimo górskiego pochodzenia, bylina ta pochodzi również z cieplejszej strefy klimatycznej. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie okrywanie byliny w mroźne, bezśnieżne zimy.