Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie?

Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie?

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to w Polsce roślina rodzima, występująca pospolicie najczęściej w lasach iglastych na terenie całego kraju. Wrzosy kwitną od lipca do października, najpiękniej wyglądają w dużych grupach, tworząc rozległe wrzosowiska. Jeśli chcemy cieszyć się kolorową połacią kwitnących od lata do jesieni wrzosów to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć wrzosowisko w ogrodzie. Dowiesz się jak to zrobić w tym wpisie.

Kiedy zakładamy wrzosowisko?

Wrzosowisko najlepiej założyć wiosną – od marca do maja / początku czerwca lub jesienią – od września do połowy października. Wiosenny termin zakładania wrzosowisk jest o tyle problematyczny, że wrzos pospolity dostępny jest w sprzedaży najczęściej pod koniec lata.

Zakładanie wrzosowiska – krok po kroku

Wrzosowisko w ogrodzie przyciąga masę pożytecznych owadów zapylających, dla których silnie kwitnące wrzosy stanowią doskonałe źródło pokarmu. Kolejnym atutem ogrodowych wrzosowisk jest ich bezobsługowość – wrzos zwyczajny nie jest rośliną wymagającą. Jeśli na samym początku właściwie zaplanujemy i założymy wrzosowisko to jego pielęgnacja będzie się ograniczała do paru zabiegów w roku: podlewania, odchwaszczania i przycinania wiosną.

Wybór stanowiska pod wrzosowisko w ogrodzie

Wrzos pospolity nie ma dużych wymagań, ale nie będzie dobrze rósł na glebach ciężkich, gliniastych, czy podmokłych. Jeśli akurat taki rodzaj gleby mamy w naszym ogrodzie to warto wybrać najwyżej położone miejsce i przygotować odpowiedni drenaż, aby wrzosy nie były narażone na zastoje wodne i gnicie korzeni. Gleby ciężkie warto również rozluźnić (wymieszać z piaskiem), aby były bardziej przepuszczalne.

Przy zakładaniu wrzosowiska, nie bez znaczenia będzie również pH gleby. Wrzos należy do roślin kwasolubnych, na ziemi bogatej w wapń i zasadowej może chorować i wymierać, dobrze poradzi sobie natomiast nawet na ziemi ubogiej i piaszczystej, ale o kwaśnym odczynie ph. Zakładając wrzosowisko najlepiej stworzyć tym krzewinkom możliwie najlepsze dla nich warunki.

Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie
Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie – Słoneczne stanowisko jest gwarancją obfitego kwitnienia wrzosowiska

Stanowisko, na którym chcemy założyć wrzosowisko powinno być słoneczne lub jedynie lekko zacienione, np. przez korony pojedynczych drzew iglastych. W pełnym zacienieniu wrzosowisko będzie marniało.

Wybór roślin na wrzosowisko

Przy zakładaniu wrzosowiska mamy sporo możliwości aranżacyjnych. W sprzedaży dostępna jest masa sadzonek wrzosów przeróżnych odmian, o zróżnicowanym wyglądzie, a nawet porze kwitnienia. Warto rozplanować uprzednio kompozycję odmian, które podobają nam się najbardziej, a następnie udać się do sprawdzonego ogrodnika lub szkółki.

Wrzos pospolity nie jest jedyną rośliną, którą możemy posadzić na wrzosowisku. Dobrze sprawdzać się będą również inne rośliny kwasolubne – pamiętajmy o tym wybierając rośliny na wrzosowisko. Ciekawym połączeniem jest pomieszanie wrzosów, kwitnących od lata do jesieni z wrzoścami, które kwitną już od wczesnej wiosny. Taki mix gatunków sprawi, że nasze wrzosowisko będzie cieszyło oko praktycznie przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale wymagać będzie trochę więcej zabiegów pielęgnacyjnych.

Przygotowanie wrzosowiska

Jak założyć wrzosowisko? Na początku należy odchwaścić teren, pozbywamy się darni i innych roślin oraz chwastów. Przekopujemy rabatę – zwartą glebę należy wymieszać z dużą ilością piasku z dodatkiem ziemi do roślin kwasolubnych o ph 3,5-4,5. W wypadku terenów ze skłonnością do zalegania wody możemy usypać pod wrzosowisko lekkie wzniesienie – kopczyk z piasku zmieszanego z kwaśną ziemią.

kwitnące wrzosowisko w ogrodzie
Kwitnące, wielokolorowe wrzosowisko w ogrodzie

Tak przygotowaną rabatę możemy obsadzać naszymi wrzosami w rozstawie około 30 x 30 cm. W zależności od pożądanego efektu, rośliny możemy sadzić oczywiście bardziej gęsto, ale pamiętajmy, że wrzosy ładnie się krzewią i zbyt gęste nasadzenie może być dla nich niesprzyjające.

Po wysadzeniu roślin do gruntu należy podlać nasze ogrodowe wrzosowisko. Aby ziemia nie wysychała przesadnie szybko wskazane jest ściółkowanie jej np. przekompostowaną drobną korą lub igliwiem.

wrzosowisko w ogrodzie wyściółkowane korą
Właściwie założone wrzosowisko nie wymaga specjalnej pielęgnacji

Powyższe kroki to pełna instrukcja jak założyć wrzosowisko w ogrodzie. Od naszej koncepcji zależeć będzie jednak jego kształt oraz wybrane gatunki i odmiany roślin które posadzimy razem z wrzosem pospolitym (Calluna vulgaris). Ogród z wrzosowiskiem to z pewnością doskonała propozycja dla posiadaczy ogrodów ze słabą ziemią lub ciekawa alternatywa dla skalniaków. Ciekawym zastosowaniem dla wrzosowisk może być również obsadzanie nieużytkowych skarp.

Pielęgnacja wrzosowiska

W zależności od nasadzonych na wrzosowisku roślin może wymagać ono różnej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawowe wrzosowisko, gdzie główną i jedyną rośliną jest Wrzos zwyczajny wymagać będzie jedynie wiosennego przycinania i podlewania w długich okresach suszy i upałów.

Kwitnące wrzosy
Kompozycja różnych odmian wrzosów pozwala na stworzenie wielokolorowych wrzosowisk

Czytaj również: