Cebulki kwiatowe

Cebulki kwiatowe

Wiosna i jesień to najlepszy czas sadzenia cebulek kwiatowych. Producenci cebulek, hurtownie i sklepy ogrodnicze powiększają w tym okresie swoją ofertę, przeganiając się w ilości dostępnych w sprzedaży odmian. Szeroka oferta cebulek kwiatowych to znak rozpoznawczy wyspecjalizowanych producentów, czy internetowych sklepów ogrodniczych. Wielu ogrodników popada wtedy w cebulkowy szał zakupów skrupulatnie przeglądając promocje i poszukując ulubionych, czy nowych odmian roślin cebulowych.

Głównym dostawcą cebulek kwiatowych jest Holandia, ale rodzimi producenci nie odstają w tym wyścigu, proponując duże i zdrowe cebulki kwiatów wielu gatunków i rozmaitych odmian.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cebulek kwiatowych?

Elementy na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie cebulek kwiatowych, aby cieszyć się pięknymi kwiatami w sezonie ich kwitnienia to: wielkość cebulki, brak uszkodzeń mechanicznych, oznak choroby grzybowej i pleśni oraz jędrność cebulek.

Najlepsze cebulki kwiatowe, to te zdrowe i wyrośnięte, w tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Oczywiście należy wziąć poprawkę na gatunek i odmianę danej rośliny i wielkość cebulki porównywać jedynie w ich obrębie.

Zdrowa cebulka kwiatowa będzie jędrna, bez widocznych uszkodzeń mechanicznych, czy oznak choroby jak np. brązowe plamy, czy biały nalot (najczęściej pleśni, albo grzyby).

Cebulki tulipanów oraz większości popularnych roślin cebulowych sadzonych w ogrodach (hiacynty, narcyzy, czosnki ozdobne, cebulice, krokusy) powinny mieć nieuszkodzoną łuskę, która zabezpiecza wnętrze cebulki.

Hurtownie i sklep z cebulkami kwiatowymi

Jeśli odwiedzamy osobiście hurtownię lub sklep z cebulkami kwiatów to często mamy możliwość samodzielnej selekcji i wyboru tych najładniejszych cebulek, ale skuszeni szeroką ofertą i licznymi odmianami dostępnych w sprzedaży internetowej takiej możliwości mieć nie będziemy.

Przy zakupie cebulek kwiatów wieloletnich w ogrodniczych sklepach internetowych zostaje nam bazowanie na dobrych opiniach (najlepiej znajomych) lub własnym doświadczeniu.

Sprzedaż cebulek kwiatowych

Obecnie sprzedaż cebulek kwiatowych przenosi się do Internetu, często można kupić nawet cebulki kwiatowe na kilogramy. Hurtownie i sklepy z cebulkami przed i po sezonie mają w ofercie możliwość kupna cebulek w przedsprzedaży, albo wyprzedaży na koniec sezony – to świetna okazja na tanie cebulki kwiatowe do ogrodu.

Dorodne i duże cebulki kwiatowe to większa szansa na piękne kwiaty. Sklepy z cebulkami dla ułatwienia znalezienia właściwych cebulek kwiatów, często dodają podział cebulek kwiatowych ze względu na okres sadzenia.

Cebulki kwiatowe do nasadzeń jesiennych

Jesienne cebulki kwiatowe to te odmiany, które z powodzeniem przezimują w gruncie, ukorzeniając się przez jesień i dzięki temu wcześniej rozpoczną wegetację i zakwitną.

Cebulki kwiatowe do nasadzeń wiosennych

Część roślin cebulowych i bulwiastych (dla uproszczenia nazywanych w sprzedaży cebulkami kwiatowymi) nie zimuje w gruncie i należy je wykopać jesienią i posadzić na wiosnę po ustaniu przymrozków i nagrzaniu się podłoża. Cebulki kwiatowe wiosenne to np. mieczyki, czy lilie orientalne, które zostawione na zimę w gruncie potrafią przemarznąć.