Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)

To wieloletnia atrakcyjna bylina ogrodowa należąca do rodziny Jasnotowatych. Pochodzi z terenów Azji Mniejszej, występuje również na Kaukazie. Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) idealnie nadaje się do tworzenia dekoracyjnych rabat, np. przy ogrodowych ścieżkach. Ma bardzo oryginalne, mięsiste liście w szaro srebrzystym kolorze pokryte miękkimi włoskami (do 40 cm wysokości). Czyściec wełnisty jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez pszczoły i inne zapylacze oraz motyle. Ta wieloletnia bylina zachowuje swoje włochate, eliptyczne i ostro zakończone liście na zimę.

Kwitnienie

Od czerwca do lipca na wysokich, ulistnionych i srebrzystych pędach (osiągających nawet do 60-70 cm wysokości) pojawiają się kłosowate kwiatostany z drobniutkimi fioletowymi kwiatkami (kwiaty są dość niepozorne, ale ładnie kontrastują z srebrzystymi pędami). Niektóre odmiany, np. Czyściec wełnisty 'Cotton Boll’ nie zakwitają – ozdobnie wyglądają kuliste, puchate kwiatostany na wysokich pędach, przypominające jasne, filcowe kuleczki.

czyściec wełnisty stachys byzantina
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) na srebrzystych włochatych kwiatostanach w czerwcu pojawiają się drobne fioletowe kwiatki wabiące pszczoły i motyle

Czyściec wełnisty uprawa – wymagania i pielęgnacja

Bylina ta nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jest mrozoodporna i dobrze znosi susze bez konieczności podlewania. Uprawa Czyśćca wełnistego udaje się z powodzeniem na słabych glebach, np. piaszczystych. Roślina jest również tolerancyjna w kwestii pH gleby. Najlepiej sadzić Czyśćca wełnistego w pełnym słońcu, ewentualnie w lekkim półcieniu. Odradzamy sadzenie tej byliny na terenach podmokłych, gdzie może zagniwać i szybko wyginąć. Po przekwitnięciu albo deszczu kwiatostany mogą tracić swój atrakcyjny wygląd, można wtedy je przyciąć.

czyściec wełnisty stachys byzantina w czerwcu
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) najobficiej kwitnie w pełnym słońcu tworząc srebrne,, puchate łany

Rozmnażanie Czyśćca wełnistego

Bylina ta rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział bulwiastego kłącza – ta metoda pozyskiwania nowych sadzonek Czyśćca wełnistego jest najłatwiejsza.

czyściec wełnisty cotton boll
Czyściec wełnisty 'Cotton Boll’ ta piękna odmiana w odróżnieniu od gatunku ma jaśniejsze pędy, a na końcu pędu kwiatowego pojawiają się przypominające bawełniane kulki kwiatostany

Jeśli w naszym ogrodzie mamy słoneczną rabatę ze słabą ziemią, gdzie inne rośliny nie dają sobie rady, to posadzenie tam czyśćca wełnistego będzie świetnym rozwiązaniem. Ta wieloletnia bylina idealnie nadaje się do zadarniania takich przestrzeni. Nie wymaga nawożenia, ani podlewania, a zakwitając tworzy urocze kuliste kwiatostany.

stachys byzantina czyściec wełnisty cotton boll
Czyściec wełnisty odmiana 'Cotton Boll’ o kulistych, srebrzystych kwiatostanach przypominających kulki bawełny

Odmiana Czyśćca wełnistego 'Cotton Boll’ o jaśniejszych niż gatunek liściach pędach i kwiatostanach będzie pięknie komponować się na tle ciemniejszych roślin, np. iglaków.

Czyściec wełnisty 'Big Ears'
Czyściec wełnisty 'Big Ears’ odmiana o dużych liściach
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) na koniec maja – czysty gatunek