Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii)

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii)

Symphyotrichum novi-belgii (dawniej Aster novi-belgii), czyli Aster nowobelgijski jest to bylina z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Roślina ta należy do silnie rozrastających się i osiąga wysokość od 30 aż do 160 cm. Jej pędy są wyprostowane i rozgałęziają się w górnej części. Posiada kwiaty o średnicy 2,5-3 cm, które występują w wielu różnych kolorach oraz gładkie, podłużne, lancetowate liście. Okres kwitnienia Astra nowobelgijskiego trwa od sierpnia do listopada. W Polsce bylina ta świetnie sprawdza w ogrodach, kwitnie intensywnie do późnej jesieni. Dodatkowo jest rośliną mrozoodporną, która zdolna jest przetrwać zimowe miesiące bez dodatkowego okrywania.

Aster nowobelgijski uprawa w ogrodzie

kwitnące na biało astry nowobelgijskie
Aster nowobelgijski kwitnący na biało

Astry, w tym Symphyotrichum novi-belgii, można uprawiać w donicach ale znaczniej lepiej czują się w gruncie, na ogrodowych rabatach. Podczas sadzenia w ogrodzie powinniśmy pamiętać, aby wybierać stanowisko nasłonecznione i przewiewne. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna. Pielęgnacja astrów nowobelgijskich w ogrodzie polega przede wszystkim na właściwym nawadnianiu rabat oraz dostarczaniu im nawozów wieloskładnikowych. Kiedy dojdzie do przesuszenia gleby, roślina może zacząć tracić dolne liście i stać się podatna na choroby.

aster novi-belgii aster nowobelgijski blue lagoon
Aster nowobelgijski Blue Lagoon – w maj pojawiają się same liście, na kwiaty trzeba zaczekać do sierpnia

Astry nowobelgijskie najlepiej podlewać bezpośrednio na glebę, ponieważ mokre liście są podatne na choroby grzybowe. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebna jest odpowiednia odległość między nimi. Rozstaw sadzenia uzależniony jest od osiąganych rozmiarów. Zbyt gęsto posadzone przesadnie się wyciągają, słabiej kwitną i są bardzo łatwym celem dla mączniaka prawdziwego. W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby czyli białoszarego nalotu na liściach, należy wyciąć porażone pędy i usunąć je z ogrodu. Konieczne może okazać się zastosowanie oprysków preparatami grzybobójczymi. Prawidłowy zabieg powinien być wykonany kilkukrotnie w odstępach co 14 dni.

Odmiany Astrów nowobelgijskich

Jeśli chodzi o Aster nowobelgijski i jego odmiany to dzielą się one na te wysokie oraz karłowe. Do tych pierwszych należą odmiany o kwiatach białych („White Ladies„), różowych („Patricia Ballard„) a także jasnoróżowych osiągających wysokość 1-2 metrów. Odmiany karłowe to rośliny o wysokości od 30 do 50 cm. Zaliczamy do nich astry o amarantowych kwiatach („Island Bahamas„), fioletowych („Starletta”), czy wyjątkowo pięknych, purpurowych („Crimson Brocade„). Uprawa Astrów nowobelgijskich w ogrodzie nie należy do bardzo trudnych, ponieważ są to rośliny mało wymagające.

Aster nowobelgijski wymagania i pielęgnacja

Astry nowobelgijskie powinniśmy systematycznie nawozić, przez cały okres wegetacyjny. Dobrym rozwiązaniem jest nawożenie naturalne np. biohumusem, czy kompostem. Astry optymalnie rosną na żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie, bogatej w związki pokarmowe. Zdecydowanie nie tolerują stanowisk podmokłych, gorzej rosną na glebach piaszczystych i ubogich.

aster nowobelgijski o fioletowym zabarwieniu kwiatów
Astry nowobelgijskie kwitną intensywnie do późnej jesieni i przyciągają owady zapylające

Wysokie odmiany Astra nowobelgijskiego mogą potrzebować podwiązywania. Należy zrobić to w odpowiednim czasie, kiedy pędy położą się już na ziemi to nie będzie łatwo ich wyprostować. Aby Astry nowobelgijskie prezentowały się jak najlepiej i miały regularny pokrój, warto jest wykonywać okresowe skracanie pędów. Dzięki temu bylina zachowa ładny, zwarty pokrój oraz rozkrzewi się. W trakcie kwitnienia dobrze jest obserwować roślinę i usuwać przekwitłe koszyczki kwiatowe. Zabieg ten pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia, a kolejne pąki będą miały lepsze warunki do wzrostu. Kiedy Astry zaczną powoli usychać, powinno się obciąć wszystkie pędy znajdujące się na powierzchni ziemi.

Astry należą do roślin, które dobrze jest odmładzać co jakiś czas, ponieważ problemem jest starzenie się i wysychanie środkowej części kępy. Zabieg polega na oddzieleniu najmłodszych, podziemnych kłączy i przesadzeniu ich w nowe miejsce. Zmniejszy to również ryzyko rozwoju chorób grzybowych, które często atakują Astry.

Aster nowobelgijski w ogrodzie – rozmnażanie

Astry nowobelgijskie w ogrodzie bardzo łatwo się rozmnażają, ponieważ kępa sama się rozrasta. Rozmnażanie Symphyotrichum novi-belgii możliwe jest przez wysiew nasion oraz przez podział karp. Drugi ze sposobów jest łatwiejszy i polega na rozdzielaniu jednorocznych lub dwuletnich rozłogów o długości 15-20 centymetrów wraz z wyrastającymi pędami oraz młodymi korzeniami. Dzięki odpowiedniemu wysadzeniu, będziemy mogli cieszyć się silnymi i obficie kwitnącymi kępami już w tym samym roku. Podział kęp Astrów nowobelgijskich najlepiej przeprowadzić wiosną lub późną jesienią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: