Jak i kiedy sadzić lilie? Sadzenie cebulek lilii w ogrodzie

Jak i kiedy sadzić lilie? Sadzenie cebulek lilii w ogrodzie

Lilie sadzone są w ogrodach od wieków, te piękne i bardzo dekoracyjnie kwitnące rośliny zdobyły już i nadal zdobywają serca wielu ogrodników. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z uprawą lilii w naszym ogrodzie to zanim posadzimy cebule, warto poznać gatunki i odmiany lilii, których uprawa będzie miała szansę się udać i nie przyniesie nam rozczarowań. Sam termin sadzenia cebulek i sposób też nie będą bez znaczenia. Zanim przystąpicie do sadzenia lilii zapraszamy do zapoznania się z paroma wskazówkami.

Kiedy sadzimy lilie?

Za najlepszy termin sadzenia cebulek lilii przyjmuje się wiosnę i jesień. Wiosenny termin sadzenia cebul lilii zaczyna się od 2giej połowy kwietnia, najlepiej po ustaniu przymrozków i trwa do końca maja. Lilie możemy sadzić praktycznie cały rok z wyłączeniem zimy, ale upalne i suche lato nie będzie sprzyjało zdrowemu ukorzenieniu się cebul. Zbyt późne sadzenie, nawet przy zapewnieniu optymalnych warunków, skróci okres wegetatywny naszej rośliny. Lilie posadzone zbyt późno prawdopodobnie nie zdążą zakwitnąć, a cebulka nie będzie miała czasu na zmagazynowanie odpowiedniej ilości zasobów przed zimą, co je osłabi.

Sadzenie lilii jesienią

Kolejny termin, preferowany przez część ogrodników, to jesienne sadzenie lilii do gruntu, które przeprowadza się od września do pierwszej połowy października. Niższa temperatura i większa wilgotność w jesiennych miesiącach pozwolą na prawidłowe ukorzenienie się nowo posadzonej cebulki lilii i szybszy start rośliny wiosną. Tu również nie możemy zwlekać zbyt długo, aby nie zaskoczył nas mróz.

młode pędy lilii
Młode pędy lilii posadzonych jesienią

Jak widać, to kiedy sadzimy cebulki lilii do gruntu w naszym ogrodzie nie jest bez znaczenia. Wybór prawidłowego terminu sadzenia to już połowa sukcesu. Pamiętajmy, aby mieć na uwadze, że to kiedy najlepiej posadzić cebulki lilii w ogrodzie będzie zależało od pogody, bo każdy rok potrafi być przecież inny. Ostatecznie, obserwując warunki atmosferyczne, to my musimy zdecydować kiedy sadzić lilie do gruntu.

Jeśli już wiemy kiedy sadzi się lilie to pora przejść do odpowiedz na drugie pytanie:

Jak sadzić lilie?

W odpowiedzi na pytanie jak prawidłowo sadzić lilie, musimy pamiętać o paru kwestiach, takich jak:

  • właściwie wybrane i dobrze przygotowane stanowisko,
  • głębokość sadzenia cebulek lilii i rozstaw.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że cebule lilii mogą stanowić łakomy kąsek dla gryzoni lub paść ofiarą zmasowanego ataku niewidocznych nicieni. O tym jak głęboko sadzić lilie i jak zabezpieczyć nasze cenne cebulki przed gryzoniami i nicieniami dowiecie się zaraz.

Stanowisko

Lilie kochają słońce, w pełnym słońcu kwitną najobficiej, ale same cebulki nie lubią przegrzania. Stanowisko do sadzenia lilii powinno być ciepłe i słoneczne, ale podłoże i cebulka powinny znajdować się w cieniu. Dobrym sposobem jest posadzenie obok lilii niskich bylin lub ściółkowanie podłoża, w którym posadzimy cebulki.

Rośliny te obficie kwitną i należy zapewnić im odpowiednią ilość żyznego, ale przepuszczalnego podłoża bez zastojów wodnych lub z odpowiednim drenażem. Miejsce, w którym posadzimy lilie najlepiej wcześniej przekopać, aby ziemia była spulchniona, co ułatwi korzenienie się cebul.

Jak głęboko sadzić lilie?

Prawidłowa głębokość sadzenia lilii to trzykrotność wysokości jej cebulki, liczona od piętki – czyli jej spodu z którego wyrastają korzenie. Taka głębokość sadzenia zabezpiecza cebulę przed przemarznięciem zimą i przewróceniem wysokiego pędu kwiatowego przez wiatr. To, jak głęboko sadzić cebulki lilii zależeć będzie również od odmiany, lilia biała jest tu wyjątkiem i może być sadzona płytko już na głębokości od 4-5cm.

Rozstaw sadzenia

Cebulki lilii sadzimy w rozstawie 25-25 cm. W zależności od wielkości wybranego gatunku i odmiany dobieramy różny rozstaw sadzenia lilii (sadzenie lilii drzewiastej należy przeprowadzić w większym rozstawie, nawet co 60-70 cm). Nie bez znaczenia będzie również efekt wizualny jaki chcemy finalnie osiągnąć.

Jak zabezpieczyć cebulki lilii przed gryzoniami i nicieniami?

Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze cebulki przed gryzoniami to najprostszym sposobem jest posadzenie lilii w koszyczkach ogrodniczych. Dla nicieni nie będą stanowiły one jednak przeszkody. Aby ograniczyć populację tych pasożytów możemy posadzić w pobliżu cebul lilii aksamitki (popularnie nazywane śmierdziuszkami). Nicienie są przez nie przyciągane i zatrzymywane przez korzenie, co ogranicza ich populację i zabezpiecza nasze cebulki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: