Nawozy naturalne i organiczne w ogrodnictwie

Nawozy naturalne i organiczne w ogrodnictwie

W dobie podejścia eko do uprawy roślin nawozy naturalne i nawozy organiczne powróciły do łask, a ich popularność w ogrodnictwie i rolnictwie rośnie. Stosowanie nawozów naturalnych i organicznych wpływa pozytywnie na rozwój roślin i strukturę gleby, nie prowadząc do jej zasolenia, wyjałowienia, czy erozji. Nawozy organiczne, czy naturalne ciężko jest przedawkować (chociaż jest to możliwe), co pozwala uniknąć przenawożenia, czy spalenia naszych roślin. Nawozy ekologiczne są chętnie stosowane w uprawie roślin jadalnych w przydomowych warzywnikach, czy ogródkach.

Nawozy naturalne

Nawozami naturalnymi nazywamy nawozy pochodzenia zwierzęcego, stosowane w rolnictwie i uprawie roślin.

Oborniki

Do najpopularniejszych nawozów naturalnych stosowanych w ogrodnictwie należy obornik naturalny, który dzielimy ze względu na pochodzenia na obornik bydlęcy, obornik koński, oraz obornik kurzy. W sprzedaży dostępne są różne jego formy. Więcej o oborniku przeczytasz we wpisie: Obornik.

Gnojówki i gnojowice

To grupa nawozów naturalnych stosowanych głównie w rolnictwie. Gnojowice i gnojówki to głównie sfermentowany mocz i odchody zwierząt hodowlanych w formie płynnej.

Nawozy organiczne

Nawozami organicznymi nazywamy nawozy pochodzenia najczęściej roślinnego, powstałe z substancji organicznych lub ich mieszanki.

Kompost

To ulubiony nawóz organiczny każdego ogrodnika. Łatwy w samodzielnej produkcji i idealny dla wszystkich rodzajów roślin. Dobrze przygotowany kompost jest organicznym nawozem, który znacząco potrafi poprawić strukturę nawet ubogiej gleby, zasilając ją w próchnicę glebową i ważne dla rozwoju roślin składniki mineralne i organiczne.

Biohumusy

Zwiększają aktywność biologiczną gleby, powstałe z odchodów dżdżownic biohumusy stanowią świetny nawóz naturalny wpływający na poprawę plonów.

Gnojówki roślinne

Roślinne gnojówki mają wiele zastosowań w ogrodnictwie, są świetnym nawozem organicznym – w zależności od materiału roślinnego wykorzystanego do ich sporządzenia mogą mieć różny skład. Są łatwe do przygotowania, a niektóre z gnojówek roślinnych odpowiednio rozcieńczone mogą być stosowane jako naturalny oprysk przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym.

Nawozy naturalne i organiczne, a zbilansowane nawożenie

Stosowanie nawozów ekologicznych, naturalnych i organicznych jest najlepszą formą zasilania upraw i roślin w potrzebne składniki pokarmowe i mineralne. Nawozy naturalne wpływają pozytywnie na rozwój pożytecznych bakterii glebowych, grzybów i powstawanie próchnicy w glebie. Pamiętajmy jednak, że nadmierne stosowanie nawozów pochodzenia zwierzęcego może zanieczyścić wody gruntowe – warto zachować umiar przy ich stosowaniu.