Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) – Wrzosy w ogrodzie uprawa, pielęgnacja i wymagania wrzosów

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) – Wrzosy w ogrodzie uprawa, pielęgnacja i wymagania wrzosów

Wrzos pospolity / wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to wieloletnia roślina z rodziny wrzosowatych. Wrzos pospolity jest krzewinką najczęściej niewielkich rozmiarów (zwykle wrzosy mają wysokość 20-30 cm) ale może osiągać nawet metr wysokości – wrzosy w takich rozmiarach nie są jednak często spotykane.

Kwitnące na fioletowo wrzosy najczęściej spotykane podczas letnio-jesiennych spacerów po lesie coraz częściej znajdują swoje miejsce w ogrodach.

Dziko rosnące wrzosy, kiedy zakwitną mają fioletową barwę, a kwiatki są drobniutkie i dzwonkowate, skupione licznie na kwiatostanach. W uprawie ogrodowej wrzos pospolity doczekał się licznych odmian kwitnących w kolorach od bieli, przez róż, aż po czerwień.

Wrzosy w ogrodzie: uprawa wymagania i pielęgnacja wrzosów

Wrzos pospolity jest zimozieloną krzewinką, która w naturze przyciąga naszą uwagę latem i jesienią, kiedy zakwita, tworząc fioletowe łany. Wrzos zwyczajny szczególnie efektownie wygląda, kiedy zakwitają rozległe wrzosowiska.

kwitnące w październiku wielobarwne wrzosy
Kwitnące wrzosy – mieszanka kolorów i odmian
Kiedy kwitnie wrzos?

Wrzosy kwitną od lipca do października. Dostępne są jednak odmiany wrzosów, które zakwitają trochę wcześniej lub kwitną do pierwszych mrozów.

Wrzos pospolity – wymagania

Aby wrzosy bujnie rosły i kwitły w naszych grodach musimy spełnić ich wymagania glebowe i stanowiskowe. Wrzos wymaga gleby kwaśnej i przepuszczalnej, wrzosy występują w naturze w obszarach gdzie gleba jest czasem bardzo uboga ale zawsze kwaśna. Przygotowując podłoże dla wrzosów najlepiej zmieszać, kwaśną ziemię / kwaśny torf z piaskiem. Takie połączenie zapewni naszym wrzosom odpowiednią kwaśność i przepuszczalność podłoża. W sprzedaży dostępna jest też dedykowana ziemia do wrzosów.

Stanowisko gdzie sadzimy wrzosy można dodatkowo wyściółkować, np. średniej grubości przekompostowaną korą. Ściółkowanie korą ograniczy odparowywanie wody, a sama kora ma najczęściej kwaśny odczyn pH i dodatkowo będzie zakwaszać ziemię pod wrzosami.

wrzos w doniczce
Wrzosy w ogrodzie mogą być uprawiane w pojemnikach i doniczkach

Przygotowując stanowisko dla wrzosów powinniśmy wybrać miejsce słoneczne. Wrzosy możemy sadzić w pełnym słońcu, chociaż niektóre z odmian tolerują również półcień.

Wrzosy – pielęgnacja w ogrodzie

Pielęgnacja wrzosów w ogrodzie, o ile zapewnimy im właściwe warunki, nie jest specjalnie skomplikowana i ogranicza się do paru zabiegów.

Jak pielęgnować wrzosy latem i czy podlewamy wrzosy?

Wrzosy w ogrodzie możemy lekko podlewać latem, kiedy panują duże upały i susza. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste i obfite podlewanie wrzosów może im zaszkodzić.

Pielęgnacja wrzosów zimą

Wrzosy nie musimy okrywać na zimę, jest to roślina zimująca w gruncie w naszej strefie klimatycznej. Bardziej cenne odmiany wrzosów i świeżo posadzone rośliny możemy na zimę, kiedy zapowiadane są duże mrozy, lekko przykryć liśćmi lub białą agrowłókniną.

Przy obecnych bardzo lekkich zimach nie jest to konieczny zabieg.

Pielęgnacja wrzosów po zimie – wiosną

Wrzosy nie będą wymagały specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych po zimie. Wiosną możemy zasilić je dedykowanym nawozem do wrzosów ale pamiętajmy, że roślin w pierwszym roku po posadzeniu staramy się nie nawozić.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który musimy wykonać wiosną jest przycinanie wrzosów, które dokonujemy na przełomie marca i kwietnia. W kolejnym wpisie przeczytacie więcej po co wykonuje się cięcie wiosenne wrzosów i jak je prawidłowo przyciąć: Cięcie i przycinanie wrzosów wiosną.

Kiedy sadzimy wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy w ogrodzie możemy sadzić jesienią i wiosną (w marcu lub kwietniu). W sprzedaży wrzos zwyczajny pojawia się najczęściej późnym latem i jesienią.

Zakładamy wrzosowisko w ogrodzie

Liczne odmiany wrzosów dają olbrzymie możliwości aranżacyjne dla osób marzących o własnym wrzosowisku w ogrodzie. Dostępne są odmiany wrzosów o zróżnicowanych porach kwitnienia (wrzos pospolity nie kwitnie wiosną!), wysokości roślin, czy kolorach kwiatów.

Wyhodowane zostały również odmiany wrzosów, które nie kwitną ale ich grube pędy i przyrosty przebarwiają się ozdobnie.

Kwitnące wrzosy pięknie wyglądają w ogrodach, a kolorowe kwiaty pozostają na wrzosach czasem nawet do kolejnego sezonu.

Wrzos pospolity to z pewnością doskonała roślina do słonecznych ogrodów o przeciętnej piaskowej i kwaśnej ziemi. Jeśli mamy taki ogród to nie wahajmy się i załóżmy własne wrzosowisko w ogrodzie, które będzie cieszyło oko latem, aż do jesieni.