Ostróżka (Delphinium)

Ostróżka (Delphinium)

Ostróżka należy do rodziny jaskrowatych, to wysoka, wieloletnia bylina, której kwiatostany osiągają do 1,8 metra wysokości. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, a ostróżki na rabatach dobrze wyglądają sadzone pojedynczo lub w grupach do 3 roślin. Ostróżki są roślinami, które idealnie wpisują się w klimat ogrodów wiejskich. Ostróżka kwitnie w czerwcu, kwiatostany są bardzo wysokie i mogą wymagać podpór chroniących je przed złamaniem. Ostróżka w zależności od odmiany posiada kwiaty w kolorach od bieli, przez niebieski, granat, fiolet, czy róż. Kwiaty ostróżki mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne zebrane w groniaste kwiatostany na wysokiej łodydze.

niebieska ostróżka wielkokwiatowa Delphinium grandiflorum

W naszych ogrodach najczęściej gości ostróżka wyniosła / ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum L.) oraz ostróżka wielkokwiatowa (Delphinium grandiflorum) ale w handlu spotykane są również mieszańce np. Delphinium pacific, czy Delphinium ×cultorum.

Ostróżka uprawa – wymagania i pielęgnacja ostróżki w ogrodzie

Ostróżka to bylina, która nie lubi być przesadzana. Jeśli wejdziemy w posiadanie sadzonek ostróżki najlepiej wysadzić ją w ogrodzie bezpośrednio na miejsce stałe.

Wymagania co do uprawy nie są specjalnie duże. Ostróżka jest rośliną mrozoodporną, powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych ale osłoniętych od wiatru (ze względu na wysokie kwiatostany ostróżka powinna zostać osłonięta przed wiatrem, aby uniknąć jej złamania). Ostróżka jest dużą, obficie kwitnącą rośliną dlatego wymaga żyznego podłoża o umiarkowanej wilgotności. Dobrą praktyką pielęgnacji ostróżki w ogrodzie jest zasilenie jej nawozem wieloskładnikowym wiosną, przed kwitnieniem.

Usuwając przekwitnięte kwiatostany ostróżki, zanim zawiązane zostaną nasiona mamy szansę, że nasza ostróżka zakwitnie ponownie we wrześniu.