Kielichowiec chiński (Sinocalycanthus chinensis)

Kielichowiec chiński (Sinocalycanthus chinensis)

Kielichowiec chiński (Sinocalycanthus chinensis dawniej Calycanthus chinensis) to rzadki krzew ozdobny dorastający w Polsce do 2-3m wysokości. Jak wygląda Kielichowiec chiński (Sinocalycanthus chinensis)? Dekoracyjny krzew kielichowca chińskiego o rozłożystym pokroju, jasnych pędach, dużych (osiągają nawet do 25 cm długości), błyszczących, jajowatych, szpiczaście zakończonych liściach może być sadzony w ogrodach jako soliter. Kielichowiec chiński jest uprawiany również ze względu na jego piękne, białe i duże kwiaty (7-10 cm średnicy) z żółtymi płatkami w środku, które potrafią zdobić ten piękny krzew już od końca maja. Kielichowiec chiński został odkryty w 1962 roku w chińskiej prowincji Zhejiang gdzie rośnie naturalnie w górskich lasach do wysokości 1000m.n.p.m..

Kielichowiec chiński uprawa – wymagania i pielęgnacja w ogrodzie

kwitnący krzew kielichowiec chiński sinocalycanthus chinensis
Krzew kielichowca chińskiego podczas kwitnienia obsypuje się białymi kwiatami

Uprawa kielichowca chińskiego jest dość prosta i nie różni się od uprawy innych gatunków z rodziny Calycanthaceae. W Polsce zaleca się jego uprawę raczej w cieplejszych regionach kraju, chociaż podawane są informacje o jego mrozoodporności to młode sadzonki kielichowca chińskiego będą wymagały solidnego zabezpieczenia na zimę.

krzew Kielichowca chińskiego
krzew Kielichowca chińskiego – w maju na krzewie zaczynają pojawiać się pierwsze pąki kwiatowe

Kielichowiec chiński – wymagania

Stanowisko dla kielichowca chińskiego powinno być zaciszne, osłonięte od silnego wiatru i półcieniste do słonecznego (ale nie w pełnym słońcu). Gleba żyzna i przepuszczalna, kielichowiec chiński jest krzewem tolerancyjnym względem pH ale preferuje gleby lekko kwaśne. Ziemia pod kielichowcem nie powinna być również przesadnie wilgotna i z tendencją do zastojów wodnych.

Pielęgnacja kielichowca chińskiego

Kielichowiec chiński jest krzewem ozdobnym dość odpornym na choroby i szkodniki, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeśli stanowisko, na którym posadzimy krzew Kielichowca chińskiego nie będzie miało właściwej cyrkulacji powietrza, Kielichowca chińskiego może dopaść choroba grzybowa i na liściach pojawią się czarne plamy. Konieczne będzie wtedy przeprowadzenie oprysku preparatem przeciwgrzybowym oraz rozważenie zmiany stanowiska na bardziej słoneczne i przewiewne. Aby krzew zdrowo rósł należy mu zapewnić właściwe stanowisko i podlewać w czasie suszy. W przypadku Kielichowca chińskiego nie można doprowadzić do przesuszenia ziemi, co wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój krzewu. Roślina dobrze znosi cięcie ale go nie wymaga. Kielichowiec chiński zakwita na koniec maja, a w czerwcu i lipcu kwitnie najintensywniej.

nasiona kielichowca chińskiego calycanthus chinensis
Nasiona kielichowca chińskiego przypominają małą fasolkę, zebrane są w charakterystycznych torebkach nasiennych

Rozmnażanie kielichowca chińskiego – Jak rozmnożyć Kielichowiec chiński?

Rozmnażanie kielichowca chińskiego z nasion wymagać będzie ich wcześniejszej stratyfikacji, nasiona które pozostały na krzewie zimą można zebrać wiosną i wysiać bez dodatkowych zabiegów. Kielichowiec chiński jest również z sukcesami rozmnażany przez odrosty korzeniowe, z sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem.

Kielichowiec chiński Calycanthus chinensis
Białe pąki kwiatowe pojawiają się już w maju

Kielichowiec chiński kiedy sadzić? Najbezpieczniejszym okresem sadzenia Kielichowca chińskiego będzie wiosna. Wybierając taki termin mamy największą szansę, że sadzonka zdąży się zdrowo ukorzenić przed nadejściem zimy.

W sprzedaży dostępne są sadzonki kielichowca chińskiego, ich ceny są jednak wysokie. Pomimo niedogodności jaką będzie cena sadzonki i konieczność jej okrywania na zimę w pierwszych latach uprawy to warto nabyć zdrowy egzemplarz. Kielichowiec chiński z pewnością będzie ciekawą orientalną ozdobą naszego ogrodu.

Kielichowiec chiński kiedy sadzić?

Najlepszym okresem sadzenia Kielichowca chińskiego będzie wiosna, mamy wtedy większe szanse, że krzew zdąży się prawidłowo ukorzenić i dobrze przezimuje w ogrodzie.

Jak rozmnożyć Kielichowiec chiński?

Kielichowiec chiński możemy rozmnażać z nasion uprzednio poddanym stratyfikacji lub z odrostów korzeniowych i sadzonek zielnych pobranych latem.

Jak wygląda Kielichowiec chiński?

W Polsce Kielichowiec Chiński ma formę krzewu o wysokości do 2,5-3 metrów. Pędy są jasne, liście duże, jajowate i błyszczące. Kwiaty w kolorze białym z żółtym środkiem.

Jaka ziemia do Kielichowca chińskiego?

Ziemia powinna mieć odczyn od obojętnego do lekko kwaśnego, żyzna i przepuszczalna. Kielichowiec chiński nie przepada za glebami wapiennymi i mocno zwartymi.

Kielichowiec chiński jakie stanowisko?

Stanowisko dla Kielichowca chińskiego powinno być lekko osłonięte, słoneczne, ale nie w pełnym słońcu, do półcienistego.

Zobacz też: