Grabie ogrodowe

Grabie ogrodowe

Grabie ogrodowe to jedno z podstawowych narzędzi ogrodnika szczególnie przydatne po koszeniu trawy i do jego pielęgnacji oraz jesienią do grabienia liści. Przy wielu pracach w ogrodzie wspomagamy się grabiami, bez których nie może się obyć żaden ogrodnik. Należy jednak wiedzieć, że grabie grabiom nierówne i warto mieć na wyposażeniu chociaż parę rodzajów dedykowanych do danego zadania.

Rodzaje grabi ogrodowych

Grabie wykorzystywane w ogrodach możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Dwa najpopularniejsze tworzywa to oczywiście metal i plastik, ale zdarzają się również modele drewniane – choć już trochę archaiczne.. Grabie są najczęściej osadzone na drewnianym, albo aluminiowym trzonku. W sklepach z narzędziami ogrodniczymi znajdziemy również modele o regulowanej długości trzonka i ergonomicznym jego kształcie, który przekłada się na wygodę grabienia.

Metalowe grabie ogrodnicze w tańszych modelach są najczęściej przytwierdzone śrubą do drewnianego trzonka ich wadą jest ciężar, który potrafi być znaczny w porównaniu do grabi plastikowych osadzonych na lekkim aluminiowym uchwycie. Jeśli jednak waga nie stanowi dla nas problemu to możemy zakupić metalowe grabie, które będą solidnym sprzętem, często tańszym niż grabie osadzone na aluminiowych trzonkach.

Dużą zaletą nowoczesnych modeli grabi ogrodowych jest właśnie ich osadzenia na aluminiowym uchwycie, często z opcją wymiany końcówki za pomocą szybkozłącza. Wybierając grabie do ogrodu zastanówmy się, który z modeli grabi będzie dla nas optymalny.

Jakie grabie ogrodowe wybrać?

Wybór grabi zależeć będzie od ich przeznaczenia. Grabie z wąską końcówką wykonane z metalu idealnie sprawdzą się do precyzyjnego przegrabiania ziemi na gęsto obsadzonych grządkach, a te z szerszymi końcówkami będą lepsze do przegrabiania większych powierzchni.

Grabie do ziemi

Do prac ziemnych wybierajmy raczej grabie metalowe, które będą mniej podatne na ścieranie i uszkodzenia od kamieni.

Grabie do liści

Grabie przeznaczone do grabienia liści wykonane są najczęściej z plastiku, aby nie wyrywać i nie uszkadzać trawy podczas ich grabienia. Plastikowe grabie ogrodnicze o szerokich końcówkach będą się idealnie sprawdzały do grabienia liści nie tylko z trawników, ale i z szutrowych, czy kamiennych ścieżek – chociaż wpływa to na szybkość ich ścierania. Modele grabi o plastikowych końcówkach są bardziej elastyczne i pozwalają na dokładne grabienie liści na nierównych powierzchniach. Metalowe grabie do liści zbudowane są z twardych drutów i wykazują większą odporność na ścieranie, potrafią jednak uszkodzić trawnik.

Grabie do trawy

Mogą być to te same grabie co do liści, przy wygrabywaniu suchej trawy najwygodniejsze będą szerokie grabie ogrodnicze pozwalające na grabienie większej powierzchni naraz.

Grabie do wyczesywania suchej trawy i wertykulacji trawnika

Grabie do trawników mogą służyć również do ręcznej wertykulacji trawników – wertykulatory do trawy mają jednak inną budowę. Grabie do wertykulacji trawy są dość szerokie i mają ostre, masywne zęby, które idealnie sprawdzają się do wyczesywania suchej trawy z trawnika.