Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulia)

Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulia)

Krwawnik wiązówkowaty to wieloletnia bylina należąca do rodziny astrowatych. Jest bardzo odporną rośliną ozdobną sprawdzającą się w suchych i nasłonecznionych ogrodach ze słabą glebą. Krwawnik wiązówkowaty (talerzowaty) kwitnie na żółto. Kwiaty są pachnące, drobniutkie, ale bardzo liczne, zebrane w okazałe baldachy na wysokiej łodydze osiągającej do 1,5 metra wysokości. Liście są pierzaste, lancetowate i pokryte szarymi, ostrymi włoskami tak, jak sztywna łodyga i pędy.

Krwawnik wiązówkowaty – uprawa w ogrodzie

krwawnik talerzowy achillea filipendulina
Krwawnik wiązówkowaty nazywany krwawnikiem talerzowym o dużych żółtych kwiatach

Ta bylina jest w pełni mrozoodporna i ma niewielkie wymagania. Krwawnik talerzowy rośnie praktycznie na każdej glebie, nawet na glebach piaszczystych i ubogich, niskiej klasy. Uprawa krwawnika wiązówkowatego w ogrodzie jest prosta, ale należy pamiętać, że roślina szybko rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy i potrafi zdominować inne byliny na rabacie. Dobrym sposobem zabezpieczenia ogrodu przed przesadną ekspansją tej byliny jest jej sadzenie w dużych donicach. Krwawnik wiązówkowaty kwitnie od połowy czerwca do września.

Krwawnik wiązówkowaty – wymagania i pielęgnacja

Pomimo małych wymagań i dużej odporności krwawnika talerzowego wskazane jest sadzenie go na stanowiskach słonecznych o przepuszczalnej i żyznej glebie. W cieniu roślina będzie źle rosła i słabo kwitła. Krwawnik wiązówkowaty jest odporny na susze i mróz.

Rozmnażanie

Bylina ta rozmnaża się za pomocą podziemnych kłączy i robi to w dość szybkim tempie. Najlepszym sposobem rozmnażania Krwawnika talerzowego jest podział karp wiosną.

Zastosowanie

Bylina ta doskonale nadaje się na duże, słoneczne i naturalistyczne rabaty. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w nasadzeniach grupowych.