Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) to ciekawy gatunek piwonii osiągający 30 – 60 cm wysokości w zależności od odmiany (np. Piwonia lekarska ’Anemoniflora’ jest odmianą karłową dorastającą do 30 cm). Ma ozdobne strzępiaste liście i duże kwiaty od pojedynczych po pełne w intensywnych kolorach (czerwone, różowe lub białe). Piwonia lekarska jest odporna na mróz i nie wymaga okrywania na zimę.

Kwitnienie Piwonii lekarskiej rozpoczyna się w połowie maja i trwa do połowy czerwca. Kwiaty są duże (o średnicy 13-15 cm), pachnące i bardzo ozdobne. Bylina ta jest jednak trująca.

Piwonia lekarska uprawa – pielęgnacja i wymagania

Ten gatunek piwonii preferuje gleby żyzne, piaszczyto-gliniaste o umiarkowanej wilgotności. Równy poziom wilgotności w glebie sprzyja prawidłowemu rozwojowi i wzrostowi Piwonii lekarskiej, która nie lubi zalewania, czy przesuszania.

piwonia lekarska odmiana anemoniflora paeonia officinalis
Piwonia lekarska 'Anemoniflora” odmiana o intensywnie różowych kwiatach

Stanowisko uprawy piwonii lekarskiej powinno być słoneczne lub półcieniste. Jak każda bylina, piwonia lekarska najobficiej zakwitnie w pełnym słońcu, ale w półcieniu kwiaty utrzymają się dłużej.

Sadząc piwonię lekarską miejmy na uwadze, że jest to roślina wieloletnia / długowieczna, które nie przepada za przesadzaniem.

Rozmnażanie

Najlepszą metodą rozmnażania piwonii lekarskiej jest podział kłącza na koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września.

piwonia lekarska anemoniflora paeonia officinalis różowe kwiaty na koniec maja
Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) 'Anemoniflora”

Piwonia lekarska – odmiany:

  • Piwonia lekarska 'Rosea Plena’ – odmiana o pełnych różowych kwiatach średnicy ok. 13cm, osiąga 60 cm wysokości.
  • Piwonia lekarska 'Alba Plena’ – odmiana o dużych białych kwiatach średnicy nawet 15 cm, kwiaty pełne, roślina dorasta do 60 cm.
  • Piwonia lekarska 'Rubra Plena’ – o pełnych wiśniowych, czerwonych kwiatach, osiąga ok.60 cm wysokości.
  • Piwonia lekarska 'Anemoniflora” – odmiana karłowa, osiąga do 30 cm wysokości o dużych, różowych kwiatach.