Aster gawędka (Aster amellus)
To gatunek astra, który zakwita już w czerwcu / lipcu i kwitnie do października co czyni astra gawędkę jednym z najdłużej kwitnących gatunków astrów. Aster gawędka (Aster amellus) ma raczej duże kwiaty, w zależności od odmiany od 2 do 5 cm średnicy z żółtym koszyczkiem kwiatowym. Spotyka się jego odmiany kwitnące w kolorze niebieskim, białym i jasno różowym / lawendowym. Gatunek ten osiąga około 60-80 cm wysokości. Astry gawędka występują naturalnie w Polsce i w środowisku naturalnym jest pod ochroną.
Spis treści
Aster gawędka uprawa – pielęgnacja i wymagania
Aster gawędka idealnie nadaje się na obwódki rabat ze względu na swoją stosunkowo niewielką wysokość lub do ogrodów skalnych. Dość duże jak na astry kwiaty, licznie obsypujące roślinę podczas kwitnienia będą pięknie komponować się na kwietnej rabacie przez całe lato, aż do późnej jesieni.
Aster gawędka wymagania
Ten gatunek astra występuje naturalnie na terenach naszego kraju, jego uprawa w ogrodzie nie należy więc do specjalnie trudnych. Bylinę tę można polecić dla początkujących ogrodników ze względu na łatwość w jej uprawie.
Aster gawędka wymaga słonecznego stanowiska, chociaż może być uprawiany w półcieniu, jednak w pełnym słońcu będzie kwitł najobficiej. Gleba powinna być przepuszczalna i wapienna. Aster gawędka jest mrozoodporny i zimuje w glebie w naszym klimacie.
Pielęgnacja Astrów gawędka w ogrodzie
Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Jeśli zapewnimy roślinie właściwe warunki stanowiskowe, pielęgnacja astra gawędki ograniczy się do podlewania w okresie dużej suszy, wiosennego zasilenia rośliny nawozem azotowym oraz ścięcia przy ziemi po przekwitnięciu. Pamiętajmy również o okresowym wapnowaniu ziemi pod astrami gawędki ponieważ w wypadku przepuszczalnej ziemi wapń może być szybko wypłukiwany przez deszcz, czy podlewanie.
Rozmnażanie astrów gawędki możemy przeprowadzić z nasion wysianych wiosną lub poprzez podział rośliny.
Zobacz również: