Jak pozbyć się nornic z działki i ogrodu? Skuteczny sposób na nornice
Nornice w środowisku naturalnym są ważnym elementem ekosystemu i ich występowanie ma dla niego duże znaczenie, warto mieć to na uwadze, kiedy chcemy przystąpić do zwalczania nornic w ogrodzie. Ogródek warzywny, rabata z kwiatami, sad, czy wypielęgnowany trawnik będą miejscami, gdzie bytowanie tego gryzonia może wyrządzić sporo szkód, od porytego i pokrytego dziurami trawnika po straty w uprawach i na rabatach. Nornica w ogrodzie może być uciążliwym szkodnikiem. Poznaj skuteczne sposoby na nornice, przeczytaj jak pozbyć się nornic z działki i ogrodu.
Spis treści
Co jedzą nornice? Dlaczego nornice są szkodnikami w uprawach i ogrodach
Nornice, jak większość gryzoni, żywią się główne pokarmem roślinnym – korzonkami roślin, cebulkami, bulwami, korą ale również owadami, jak chrząszcze, czy larwy. O ile ograniczenie populacji larw owadów może przemawiać na plus dla obecności nornic w ogrodzie, to ich zamiłowanie do pożerania warzyw i korzeni roślin dyskwalifikuje je z kategorii sprzymierzeńców ogrodnika. Nadgryzione i uszkodzone rośliny są podatne na choroby grzybowe i gnicie, czego efektem są gorsze zbiory lub utrata roślin ozdobnych na rabatach, czy osłabienie młodych drzewek owocowych i krzewów.
Zwalczanie nornic – jak poznać, że to nornica?
Zanim przystąpimy do zwalczania nornic warto się upewnić, że to akurat z tym gryzoniem mamy do czynienia. Kilka wskazówek jak poznać, że to nornica zawitała do naszego ogrodu:
- nornice nie robią kopców, a dziury – dużo dziur!
- tunele znajdują się bardzo płytko w ziemi lub przebiegają w samej ściółce (i są silnie rozgałęzione)
- nornice unikają mocno zwięzłej ziemi
- pod koniec zimy pojawiają się uszkodzenia na korze młodych drzewek (kiedy pojawia się niedobór pokarmu nornice chętnie obgryzają korę młodych drzewek)
- rośliny żółkną i obumierają, widoczne są uszkodzenia systemu korzeniowego i cebulek
Nornica – jak wygląda i kiedy jest aktywna
Najczęściej mamy do czynienia z nornicą rudą, przypomina małą myszkę o futerku rudawej barwy. Nornice są aktywne cały rok, zimą budują kuliste gniazda pod ziemią lub w pustych pniach. Gryzoń ten jest aktywny głównie o zmierzchu i nocą.
Jak pozbyć się nornic – zwalczanie szkodnika
Tylko kompleksowe podejście do zwalczania nornic w ogrodzie daje szansę na skuteczne pozbycie się tego szkodnika. Metod jest wiele i warto stosować kilka naraz.
Metody zwalczania nornic w ogrodzie i na działce
Do zwalczania nornic możemy wykorzystać metody naturalne, bezpieczne dla innych mieszkańców ogrodu:
- ograniczenie grubości ściółki na rabatach i dookoła drzewek
- pilnowanie, aby dookoła drzewek nie zarastała darń
- zasypywanie i zalewani nor
- sadzenie roślin odstraszających o nieprzyjaznym dla nornic zapachu, np. wilczomlecz, czosnek, ułudka, nostrzyk, gorczyca, mięta, rumianek, czarna porzeczka
- wkładanie do nor i korytarzy sierści zwierząt domowych lub roślin odstraszających nornice, np. czarnego bzu, orzecha włoskiego
- drzewka owocowe możemy zabezpieczyć tymczasowo mechanicznie, np. owijając pień
- zamontowanie odstraszasz akustycznych
- wpuszczenie do ogrodu zwierząt domowych
- metody mechaniczne zwalczania nornic, np. pułapki na nornice
Naturalne metody zwalczania nornic nie przyniosą może tak szybkiego efektu jak metody chemiczne, czy trutki ale będą zdecydowanie bezpieczniejsze i skuteczniejsze na dłuższą metę.
Do innych metod zwalczania nornic możemy zaliczyć:
- trutki na nornice, np. zatruta pszenica
- gotowe chemiczne odstraszacze na nornice
- petardy i świece dymne na nornice
Należy zachować szczególną uważność i postępować odpowiedzialnie jeśli zdecydujemy się pozbyć nornic z ogrodu przy użyciu chemii. Trutki mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych, czy ptaków!