Kielichowiec plenny (Calycanthus fertilis)
Kielichowiec plenny to kolejny mało znany i rzadki krzew ozdobny wywodzący się z rodziny Kielichowcowatych (Calycanthaceae). W naturze kielichowiec plenny występuje w Ameryce Północnej ale z powodzeniem można uprawiać go w naszych ogrodach. Kielichowiec plenny (Calycanthus fertilis) możemy zaliczyć do jednych z najdłużej kwitnących krzewów ozdobnych w naszych ogrodach.
Spis treści
Kielichowiec plenny uprawa – wymagania i pielęgnacja w ogrodzie
W Polsce kielichowiec plenny ma formę krzewu, najczęściej osiąga do 3 metrów wysokości. Liście kielichowca plennego są gładkie, błyszczące, jajowate, zakończone ostrym czubkiem, przebarwiają się jesienią na żółty kolor. Uprawa kielichowca plennego w ogrodzie nie jest trudna, ponieważ krzew ten jest bardzo odporny na szkodniki i choroby. Kielichowiec plenny jest również mrozoodporny ale młodsze okazy powinny być okrywane, aby nie przemarzły. Młode sadzonki kielichowca plennego sadzimy w ogrodzie wiosną, aby krzew zdążył się ukorzenić.
Kielichowiec plenny – wymagania
Krzew ten nie ma dużych wymagań. Kielichowiec plenny preferuje ziemię żyzną i lekko wilgotną o odczynie ph od lekko kwaśnego do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne ale zaciszne, osłonięte od zimnych wiatrów.
Pielęgnacja kielichowca plennego
Krzew jest odporny zarówno na choroby jak i szkodniki oraz mrozoodporny. Pielęgnacja kielichowca plennego ogranicza się do podlewania w okresach suszy i nawożenia krzewu. Młode okazy należy dodatkowo okrywać i zabezpieczać na zimę. Kielichowiec plenny nie wymaga mocnego przycinania, możemy jednak okresowo przeprowadzać cięcie sanitarne i formujące.
Kielichowiec plenny (Calycanthus fertilis) – kwiaty
Kielichowiec plenny zakwita już pod koniec maja i kwitnie, aż do września. Kwitnienie jest jednak najbardziej obfite od czerwca do lipca. Kwiaty kielichowca plennego mają kolor określany jako ciemnowiśniowy lub purpurowo-brązowy, osiągają wielkość nawet do 7 cm i kształtem przypominają kwiat magnolii. Kwiaty kielichowca plennego są pachnące. Wychodowana został również polska odmiana kielichowca plennego Calycanthus fertilis 'Lusławice’ o kwiatach w ceglastoczerwonym kolorze, zdecydowanie jaśniejszych niż u czystego gatunku. Kolejną odmianą kielichowca plennego jest kielichowiec plenny 'Nanus’, jest to odmiana niska, krzew osiąga ok. 1 metra wysokości.
Po przekwitnięciu kielichowiec plenny wytwarza nibytorebki nasienne z brązowymi, przypominającymi pestki arbuza, nasionami.
Kielichowiec plenny – rozmnażanie
Rozmnażanie kielichowca plennego nie jest trudne i z powodzeniem możemy podjąć się tego samodzielnie. Krzew kielichowca plennego rośnie jednak powoli.
Rozmnażanie kielichowca plennego z odrostów korzeniowych
Podstawowym sposobem jest rozmnażanie kielichowca plennego z odrostów korzeniowych, które oddzielimy od rośliny matecznej. Wystarczy również lekko zadrapać gałązkę, przygnieść ją do ziemi i lekko zakopać, aby się ukorzeniła. Rozmnażanie kielichowca plennego z odrostów korzeniowych przeprowadzamy latem, a młodą sadzonkę najlepiej przezimować w szklarni, bo może przemarznąć. Sposób ten pozwoli nam na zachowanie wszystkie cech rośliny matecznej i podniesie szanse, że nasza nowa sadzonka zakwitnie dość szybko.
Kielichowiec plenny z nasion
Kolejnym ze sposobów rozmnażania kielichowca plennego jest wysiew nasion. Nasiona kielichowca plennego wymagają jednak stratyfikacji, dlatego dobrym terminem będzie jesienny wysiew nasion. Jeśli samodzielnie zbieramy nasiona z krzewu, możemy to zrobić w marcu i wysiać takie nasiona już wiosną. Krzew kielichowca plennego z nasion zakwitnie jednak dopiero po paru lub parunastu latach (na tak uzyskanych sadzonkach często pierwsze kwiaty pojawią się po 4-5 latach).
Kielichowiec plenny może być sadzony w naszych ogrodach jako soliter lub w zestawieniu z innymi roślinami.
ZOBACZ TEŻ: