Lilia azjatycka – mieszańce azjatyckie
Lilie azjatyckie (mieszańce azjatyckie) to grupa lilii pochodzących z terenów Azji. Są popularnym gatunkiem lilii uprawianym w naszych ogrodach, głównie ze względu na bardzo dobre przystosowanie do warunków panujących w naszym klimacie. Lilie azjatyckie należą do najłatwiejszych w uprawie. Mieszańce azjatyckie są odporne na choroby, mają dobrą mrozoodporność i z powodzeniem zimują w polskich warunkach. Większość odmian lilii azjatyckiej nie pachnie lub wydziela jedynie lekki, subtelny aromat, nie jest to jednak regułą.
Spis treści
Lilie azjatyckie – odmiany
Lilie azjatyckie występują w bardzo wielu odmianach, o zróżnicowanym wyglądzie kwiatów (lilie azjatyckie pełne, podwójne, o kwiatach pojedynczych), jak i kolorze (lilia azjatycka dwukolorowa, jednokolorowa), czy wysokości kwiatostanów (np. niskie odmiany lilii azjatyckich). Można wyróżnić również trzy grupy ze względu na budowę kwiatów: o kwiatach wzniosłych, ułożonych na boki, czy zwisających. To właśnie dzięki połączeniu tych cech, łatwości uprawy i dużej różnorodności form, lilia azjatycka jest faworytem wielu ogrodników, nie tylko amatorów.
Lilia azjatycka uprawa w ogrodzie – wymagania i pielęgnacja
Uprawa lilii azjatyckiej w ogrodzie nie będzie specjalnie problematyczna o ile posadzimy ją na odpowiednim stanowisku i przy sadzeniu poświęcimy trochę czasu na zapewnienie jej właściwych warunków.
Aby nasz lilia azjatycka intensywnie i obficie kwitła należy zadbać, aby podłoże było żyzne, zasobne w składniki mineralne, a ziemia próchnicza, ale bez zastojów wodnych, które mogą spowodować gnicie cebul lilii. W przeciętnej ziemi ogrodowej lilie azjatyckie również dadzą sobie radę. Odczyn gleby powinien mieścić się w przedziale 5,5-6,5 pH.
Stanowisko, na którym sadzimy nasze cebulki lilii azjatyckiej powinno być słoneczne – lilie uwielbiają słońce, ale rosną również w półcieniu. Idealne stanowisko dla lilii azjatyckich to miejsce, w którym kwiaty i górna część łodygi będą znajdowały się w pełnym słońcu natomiast dolna część pędu i ziemia, w której znajdują się korzenie będą zacienione. Takie preferencje lilii azjatyckiej zachęcają do sadzenia jej w środkowej części rabaty, gdzie niższe byliny zapewnią korzeniom lilii cień, a my stworzymy piękną, wielopoziomową kompozycję.
Lilia azjatycka kwitnie od czerwca do lipca, osiąga wysokość od 40 (lilia azjatycka niska) do 150cm.
Pielęgnacja lilii azjatyckiej
Przy zapewnionych właściwych warunkach pielęgnacja lilii azjatyckiej (mieszańców azjatyckich) polegać będzie na okresowym podlewaniu i wiosennym zasilaniu nawozem. Lilie azjatyckie warto podlewać w okresie od wiosny (marzec-kwiecień) do początku lata (czerwiec), jeśli wiosna i lato są suche, bez opadów deszczu. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby i zasilenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, w okresie wzrostu i kształtowania się kwiatów, wpłynie korzystnie na rozwój i kwitnienie rośliny. Nawozy azotowe wpływają korzystnie na rozwój cebul lilii.
W uprawie lilii azjatyckiej wskazane jest również ściółkowanie, które chroni glebę przed przegrzaniem i szybkim odparowywaniem wody, a przy ostrej zimie zabezpiecza cebulki lilii azjatyckiej przed przemarznięciem.
Lilie uprawiane w jednym miejscu przez dłuższy czas często atakowane są przez poskrzypkę liliową (czerwony robal zżerający liście). Walka z tym pasożytem bywa uciążliwa ale można ograniczyć jego występowania poprzez mechaniczne zbieranie lub w ostateczności oprysk chemiczny.
Lilia azjatycka sadzenie i przesadzanie
Kiedy sadzimy lilie azjatyckie? Sadzenie lilii najlepiej przeprowadzić wiosną (od kwietnia), po ustąpieniu przymrozków lub jesienią (wrzesień-październik).
A kiedy najlepiej sadzić lilie azjatyckie? Część ogrodników preferuje jesienne sadzenie cebul lilii. Takie podejście wynika z faktu, że cebulka ma czas na lepsze ukorzenienie się i wiosną wystartuje szybciej.
Czytaj więcej:
Jak sadzić lilie azjatyckie?
Nie ma tu odstępstwa od reguły. Cebulki lilii azjatyckiej sadzimy na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli, liczonej od piętki w rozstawie 25-30stu centymetrów. Jeśli posadzimy cebulki w mniejszej odległości konieczne będzie częstsze ich rozsadzanie. Jak sadzić cenniejsze odmiany lilii azjatyckich? W koszyczkach, aby zabezpieczyć je przed zjedzeniem przez gryzonie. Jeśli ziemia jest mocno zbita, gliniasta ze skłonnością do zastojów wodnych lub podmokła to warto przygotować wcześniej odpowiednią warstwę drenażu, aby cebulka nie zagniwała.
Przesadzanie lilii azjatyckich
Przesadzanie to zabieg pielęgnacyjny, który warto przeprowadzić jeśli nasze lilie azjatyckie rosną w jednym miejscu przez dłuższy czas (3-4 lata). Zmiana stanowiska uprawy pomaga wyeliminować takie problemy jak: wyjałowienie gleby na stanowisku, nagromadzenie się patogenów i pasożytów, co wpływa na gorsze kwitnienie. Przesadzanie stanowi również świetny pretekst do rozsadzenia nowopowstałych cebulek przybyszowych, Które powiększą naszą kolekcję lilii azjatyckich w ogrodzie.
Lilie azjatyckie nadają się idealnie na rabaty, jako soliter oraz na kwiaty cięte. W sprzedaży dostępna jest coraz to większa liczba odmian mieszańców azjatyckich. Warto wybierać duże i zdrowe cebule w sprawdzonych punktach sprzedaży lub od szkółkarzy i hodowców.