Rozpoczynając przygodę z ogrodnictwem możemy być lekko skołowani ilością nawozów dostępnych w sprzedaży. Hurtownie i sklepy ogrodnicze oferują całe masy nawozów ogrodniczych, zarówno tych mineralnych, jak i naturalnych, czy organicznych. A producenci preparatów nawozowych oferują szeroką gamę nawozów dedykowanych uprawie konkretnych roślin.
Nawozy są bardzo pomocne przy prowadzeniu ogrodu. Pomagają dostarczyć roślinom niezbędnych do ich zdrowego rozwoju składników pokarmowych do gleby, uzupełnić niedobory minerałów (makroelementów i mikroelementów) i poprawić właściwości fizyko-chemiczne gleby. Zanim zaczniemy stosować nawóz w naszym ogrodzie warto wiedzieć jaki i kiedy zastosować, aby wpłyną pozytywnie na rozwój naszych roślin i upraw, a nie doprowadził do spalenia i przenawożenia roślin, czy zasolenia i wyjałowienia gleby.
Spis treści
Podział nawozów ogrodniczych
Nawozy ogrodnicze możemy podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich będą nawozy mineralne, drugą nawozy naturalne i organiczne nazywane nawozami ekologicznymi, a trzecią nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe. Nawozy mogą być w formie bezpośrednio przyswajalnej dla roślin, jak i wymagającej zajścia odpowiednich procesów w glebie. Dalszy podziału nawozów ogrodniczych może zależeć od ich forma: nawozy stałe lub płynne, oraz sposobu aplikacji: nawozy dolistne i nawozy, które wysiewamy w formie stałej na glebę. Istnieje również grupa nawozów, których skład zawiera proporcje składników mineralnych, na których zapotrzebowanie jest zwiększone o danej porze roku, np. nawozy jesienne.
Nawozy mineralne
Mineralne nawozy ogrodnicze pozwalają na uzupełnienie konkretnych makro- i mikroelementów (ogrodnicze nawozy jednoskładnikowe) lub ich grup (wieloskładnikowe nawozy mineralne). Do najważniejszych należy azot będący głównym składnikiem pokarmowym roślin, oraz potas i fosfor. Czytaj więcej: Nawozy mineralne jedno- i wieloskładnikowe.
Ten typ nawozów jest łatwo przyswajalny dla roślin, uzyskiwane są one jako kopaliny lub odpady przemysłowe. Niewłaściwie stosowane mogą być jednak agresywne dla roślin i powodować zasolenie gleby i utrudniać ich przyswajanie przez rośliny.
Nawozy naturalne i organiczne
Najczęściej pochodzenia odzwierzęcego (odchody zwierząt) lub roślinnego np. kompost, gnojówki roślinne. Są bogate w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin, ciężko je przedawkować, a dodatkowo poprawiają strukturę gleby i zawartość, tak ważnej w ogrodnictwie, próchnicy glebowej. Ten typ nawozów jest chętnie stosowany przy podejściu eko.
Nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe
Nawozy wapniowe sprzyjają w odkwaszaniu gleby i zalecane jest ich stosowanie po nawozach mineralnych, aby odkwasić ziemię i uwolnić składniki pokarmowe, aby były przyswajalne dla roślin.