Budleja cięcie – Jak i kiedy przyciąć budleję Davida?

Budleja cięcie – Jak i kiedy przyciąć budleję Davida?

Wiosenne cięcie budlei Davida to ważny zabieg pielęgnacyjny, który nie tylko pozwoli nam na utrzymanie naszego krzewu w pożądanym rozmiarze ale sprawi, że latem będziemy mogli cieszyć oko pięknymi i licznymi kwiatami.

Kiedy przycinamy budleje Davida?

Budleję Davidii przycinamy co roku, zabieg cięcia pobudza krzew do wypuszczenia nowych pędów. A dokładnie kiedy przyciąć budleję, jaki jest prawidłowy termin przycinania krzewu budlei?

Krzewy zakwitające późnym latem takie jak budleja Davida przycinamy późną wiosną np. w maju. Ten termin cięcia jest o tyle ważny, że zbyt wczesne przycięcie budlei naraża młode pędy na ścięcie przez wiosenne przymrozki.

Budlei nie przycinamy na zimę. Jesienne cięcie motylego krzewu może pobudzić roślinę do wzrostu. Młode pędy, które nie zdążą zdrewnieć, przemarzną kiedy przyjdzie mróz.

Jak przyciąć budleję?

Prawidłowe cięcie budlei zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Krzew Omżynu Davida dorasta do wysokości 3 metrów ale nie każdy w swoim ogrodzie chce poświęcić tyle miejsca na jeden krzew. Aby okiełznać tą szybko rozrastającą się roślinę (budleja Davida ma roczne przyrosty osiągające do 2,5-3metrów!) konieczne jest cięcie.

Jak więc przycinać budleję Dawida? Mocno i bez strachu.

Krzew budlei kwitnie na nowych, tegorocznych pędach więc zbyt delikatne cięcie spowoduje, że krzew będzie wysoki, ale słabo się rozkrzewi i słabo zakwitnie. Możemy przyjąć, że prawidłowe cięcie budlei zwiększa szansę na jej obfite kwitnienie.

Jak prawidłowo przyciąć budleję Dawida? Wiosną przycinamy wszystkie jednoroczne pędy wraz z 5cio do 8 centymetrowymi fragmentami zdrewniałych pędów zeszłorocznych. Takie cięcie spowoduje, że budleja mocno się rozkrzewi, a każdy nowy silny pęd zakończony będzie zebranymi w wiechy pachnącymi kwiatami.

Jak przyciąć młody krzew budlei Davida?

Młode, jednoroczne krzewy budlei po zimie przypominają często pojedynczy, lekko rozgałęziony badyl. Taki widok naszego małego krzewu nie napawa optymizmem i nie zachęca do przycinania. Wstrzymanie się z tym zabiegiem do kolejnego roku będzie jednak błędem. Przycinanie budlei po zimie, szczególnie młodych, jednorocznych krzewów jest bardzo ważne i przekłada się na krzewienie się rośliny.

Małe krzewy budlei Davida przycinam krótko na wysokości 20 cm od ziemi. Takie cięcie pobudza roślinę do wzrostu oraz rozkrzewiania się.

Podczas ostrej zimy może zdarzyć się, że budleja przemarznie. O ile dla młodej rośliny może to oznaczać jej koniec to większe okazy powinny spokojnie odbić od korzenia. Przycinamy wtedy nisko wszystkie przemarznięte pędy.

Mocno przycięty motyli krzew da nam dużo silnych, młodych pędów, a latem obficie zakwitnie, nie bójmy się więc i mocno przycinajmy budleję.

Zobacz również: