Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)
Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) należy do rodziny jasnotowatych występuje naturalnie w południowej Europie i obszarze śródziemnomorskim na suchych zboczach. Uprawiana jest również przemysłowo we Francji i Włoszech na potrzeby przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Uzyskany z szałwii muszkatołowej sklareol służy do produkcji ambroxanu – substancji zapachowej. Szałwia muszkatołowa jest dwuletnią byliną zakwitającą w kolejnym roku od wysiania. Osiąga wysokość od 30 do 90 cm, ma rozgałęzione i owłosione łodygi. Liście są nieregularne i karbowane, również pokryte włoskami, u podstawy rośliny liście są zaokrąglone i lekko sercowate (liście są duże, osiągają od 7 do 18 cm), pachnące muszkatem po roztarciu.
Spis treści
Jak i kiedy kwitnie szałwia muszkatołowa?
Bylina ta zakwita w drugim roku od wysiania, kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty w kolorach od bieli, po róż, jasną purpurę, niebieski i fiolet zebrane są po 4-6 w nibyokółkach na wysokim pędzie kwiatowym. Roślina kiedy zakwita jest okazała i swobodnie możemy ją sadzić na drugim planie na rabatach.
Szałwia muszkatołowa – uprawa, wymagania i pielęgnacja
Uprawa szałwii muszkatołowej nie jest trudna, roślina ta wymaga słonecznego stanowiska, optymalnie gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Roślina nie przepada za glebą przesadnie wilgotną i zastojami wodnymi, które przyczyniają się do gnicia korzeni. Szałwia muszkatołowa ma dobrą mrozoodporność – znosi do -26 stopni. Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, to warto szałwię zabezpieczyć warstwą liści. Warto zaplanować w swoim ogrodzie kilka nasadzeń szałwii muszkatołowej ze względu na jest dekoracyjny wygląd ale również ze względu na piękny zapach szczególnie intensywny w ciepłe i słoneczne dni.
Szałwia muszkatołowa jest odporna na choroby i szkodniki, młode egzemplarze mogą być jednak atakowane przez ślimaki.
Rozmnażanie szałwii muszkatołowej – wysiew nasion
Jak w przypadku większości bylin mamy do dyspozycji dwa sposoby rozmnażania, generatywny i wegetatywny. W okresie letnim możemy spróbować ukorzeniać sadzonki zielne pobrane z rośliny matecznej, ale jeśli nie posiadamy w ogrodowej kolekcji szałwii muszkatołowej to warto zakupić nasiona.
Rozmnażanie szałwii muszkatołowej z nasion jest prostą metodą na tanie pozyskanie tej atrakcyjnej byliny. W sprzedaży internetowej bez problemu zakupimy nasiona szałwii muszkatołowej, które mają dość dużą siłę kiełkowania i nie wymagają stratyfikacji. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta. Nasiona wysiewamy w maju do wcześniej przygotowanej miniszklarenki. Najlepiej wybrać specjalną ziemię do siewu i pikowania, a nasiona wysiewać pojedynczo. Wysiew nasion w maju zapewni wystarczającą ilość słońca, aby siewki się nie wyciągały – pamiętać należy o regularnym podlewaniu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, sadzonki możemy przepikować. Kiedy sadzonki będą dostatecznie duże, po ich zahartowaniu, rośliny można wysadzić na miejsce stałe – warto wybrać pochmurny dzień i solidnie podlać młode rośliny.
W pierwszym roku szałwia muszkatołowa utworzy rozetę liści i zbuduje system korzeniowy, które pozwolą na kwitnienie rośliny w kolejnym roku. Bylina ta raz posadzona, sama dobrze się rozsiewa.
Szałwia muszkatołowa – odmiany
Szałwia muszkatołowa ’Vatican White’ – odmiana o białych kwiatach, osiągająca ok. 75 cm wysokości.