Wrzosiec bagienny (Erica tetralix)
Wrzosiec bagienny (Erica tetralix) to piękna roślina z rodziny wrzosowatych. Krzewinka ta wspaniale prezentuje się w ogrodzie jeśli zapewnimy jej właściwe warunki. Jest to roślina występująca w Polsce na wilgotnych wrzosowiskach i torfowiskach – jest pod ochroną i nie należy pozyskiwać sadzonek ze stanowisk w środowisku naturalnym. Wrzosiec bagienny w zależności od odmiany kwitnie od maja do września, wytwarzając kwiaty o białej, różowej lub fioletowej barwie. W ogrodach możemy spotkać głównie odmiany uprawne. Przeczytaj jakie wymagania ma wrzosiec bagienny, gdzie go sadzić i jak pielęgnować, aby był ozdobą w naszym ogrodzie.
Wrzosiec bagienny osiąga wysokość od 30 do 60 cm i tworzy zwarty krzew. Liście krzewinki są drobne, igiełkowate i zimozielone. Kwitnie od maja do września (a nawet października), wytwarzając kwiaty o różowej lub fioletowej barwie (znajdziemy odmiany o kwiatach białych). Roślina ta jest idealna do sadzenia na wrzosowiskach oraz na brzegach stawów i strumieni.
Wrzosiec bagienny wymagania w uprawie i pielęgnacja
Odporny na mróz, może wymagać umiarkowanego podlewania podczas suszy. Aby zapewnić intensywne kwitnienie i rozwój rośliny warto regularnie nawozić wrzośca bagiennego dedykowanym nawozem do roślin kwasolubnych. Wrzosiec bagienny najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie, o pH na poziomie 4,5-5,5. Preferuje gleby wilgotne ale bez zastojów wodnych, które powodują gnicie korzeni. Roślina ta powinna być sadzona na stanowisku słonecznym lub półcienistym.
Przed zimą warto nałożyć warstwę ściółki z kory, igliwia lub trocin, aby ochronić korzenie rośliny przed mrozem chociaż nie jest to wymóg. Po kwitnieniu warto przyciąć roślinę, aby pobudzić ja do krzewienia się.
Wrzosiec bagienny to piękna i wytrzymała roślina, która doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach, wrzosowiskach i na brzegach stawów. Wymaga ona odpowiedniej gleby, umiarkowanego podlewania i okresowego nawożenia. Pielęgnacja tej rośliny jest dość łatwa i polega głównie na przycinaniu pędów na po kwitnieniu.