Zakładając ogród i szukając roślin do nasadzeń z pewnością napotkamy na termin „byliny ogrodowe„. Jest to bardzo szeroka grupa roślin, do której należy znakomita większość roślin kwitnących, wysiewanych, czy wysadzanych na ogrodowych rabatach. Bez względu na styl w jakim zaprojektowany zostanie nasz ogród, nasadzenia bylinowe z pewnością będą stanowiły ciekawy element urozmaicający aranżację ogrodu. Bogactwo form, kwiatów, pokroju, czy ozdobnych liści sprawia, że byliny znajdą swoje miejsce w każdym ogrodzie od naturalistycznych, wiejskich, rustykalnych po nowoczesne i minimalistyczne.
Co to są byliny?
Bylinami ogrodowymi nazywane są zielone rośliny wieloletnie, które zimują w gruncie. Byliny ogrodowe charakteryzują się tym, że odrastają każdego roku z korzeni, kłączy, czy rozłóg, a ich pędy nadziemne po kwitnieniu i wydaniu nasion najczęściej zasychają. Wyjątek stanowią byliny zimozielone, które nie tracą liści jesienią.
Byliny należą do bardzo niejednolitej, różnorodnej grupy roślin. Gatunki bylin ogrodowych potrafią znacząco się od siebie różnić wyglądem części nadziemnej jak i podziemnej, wymaganiami i preferencjami stanowiskowymi wynikającymi z ich naturalnego przystosowania.
Formy bylin ogrodowych
- Byliny łodygowe
- Byliny korzeniowo-łodygowe
- Byliny korzeniowe
Rozmnażanie bylin
W zależności od gatunku byliny preferowany sposób jej rozmnażania może być inny ale rozróżniamy dwa sposoby rozmnażania bylin:
Rozmnażanie bylin przez siew – rozmnażanie generatywne
Rośliny otrzymane w ten sposób niekoniecznie powtórzą cechy rośliny matecznej. Ważne jest, aby sposób i czas wysiewu nasion dostosować do wymagań danego gatunku byliny. Nasiona bylin możemy pozyskiwać samodzielnie lub zaopatrzyć się w nie w sklepie ogrodniczym.
Rozmnażanie wegetatywne bylin
Jeśli posiadamy ulubiony gatunek byliny, której cechy są dla nas szczególnie istotne warto wybrać ten sposób rozmnażania bylin. Rozmnażanie wegetatywne daje nam gwarancję, że nasze nowe rośliny powtórzą cechy rośliny matecznej. Wybierając tą metodę, w uprawie amatorskiej mamy do wyboru dwie możliwości: zrobienie sadzonek bylin lub podział karp. W warunkach laboratoryjnych możliwe jest również klonowanie roślin tzw. in vitro.
Zastosowanie bylin w ogrodzie
W literaturze ogrodniczej możemy znaleźć sześć podstawowych zastosowań dla roślin bylinowych:
- rabaty bylinowe
- runo leśne
- byliny zadarniające
- byliny do ogrodów skalnych
- ogrody wodne i nadwodne
- byliny na łąki i większe przestrzenie
Różnorodność gatunków bylin sprawia, że bez względu na usytuowanie naszego ogrodu, glebę – jej zasobność, strukturę i wilgotności oraz nasłonecznienia możemy z ich pomocą stworzyć magiczne kompozycje, cieszące oko.
Wybór bylin do ogrodu
Pamiętajmy, aby przy wyborze sadzonek bylin do naszego ogrodu sprawdzić wcześniej ich wymagania oraz pokrój i porę kwitnienia. Warto to zrobić zanim udamy się do centrum ogrodniczego, czy szkółki roślin. Taka wstępna weryfikacja może nas uchronić przed impulsywnym zakupem roślin, które okażą się nieprzystosowane do warunków panujących w naszym ogrodzie.
Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami cały sezon wybierajmy byliny również pod kątem pory kwitnienia.
Kupujmy tylko zdrowe, wolne od chorób grzybowych i pasożytów rośliny, kłącza i sadzonki bylin. Warto takie zakupy dokonywać w sprawdzonych centrach ogrodniczych lub bezpośrednio od szkółkarzy.
Byliny warto kupić w okresie ich kwitnienia, da nam to pewność, że zakupiona roślina rzeczywiście będzie miała konkretny kolor kwiatów. Sadzonki bylin powinny być dobrze ukorzenione, nieprzerośnięte i zdrowe. Wygląd sadzonek może być różny w zależności od pory roku.