Kiedy przycinać wrzosy i jak przeprowadzić cięcie wrzosów?

Kiedy przycinać wrzosy i jak przeprowadzić cięcie wrzosów?

Wrzos zwyczajny to niewielka krzewinka, która świetnie uzupełnia jesienną kompozycję ogrodów, w których coraz częściej pojawiają się wrzosowiska. Aby cieszyć się ich urokiem, oprócz zapewnieniu wrzosom właściwych warunków konieczny jest dodatkowy zabieg pielęgnacyjny po zimie, wiosenne przycinanie wrzosów.

Kiedy przycinać wrzosy?

Cięcie wrzosów przeprowadza się wiosną w okresie od marca do kwietnia, kiedy wrzosy budzą się z zimowego snu i na końcu zeszłorocznych pędów pojawiają się nowe przyrosty.

młode pędy na wrzosach wiosną
Młode pędy pojawiają się na wrzosach już od marca

Można spotkać się z mylnym stwierdzeniem, że wrzosy kwitnące wiosną przycina się od maja do czerwca, jednak to błąd. Wrzos zwyczajny kwitnie od lipca do października, a kwitnącą wiosną rośliną jest wrzosiec.

A dlaczego przycinamy wrzosy wiosną?

Przycinając wrzos, kiedy na roślinie w pełni rozwiną się już nowe odrosty spowoduje, że opóźnimy kwitnienie rośliny, a w skrajnych przypadkach całkowicie zaprzepaścimy szansę na bujne kwitnienie. Z 2giej strony zbyt wczesne przycięcie wrzosów (po kwitnieniu lub w lutym) spowoduje, że roślina pobudzona do wzrostu zbyt szybko wypuści młode, delikatne pędy, które zetnie przymrozek.

wrzosy zimą w styczniu
Wrzosy zostawiamy na zimę bez cięcia – ich przycięcie jesienią, czy późnym latem to kiepski pomysł

Czy i dlaczego przycinamy wrzosy?

Wiosenne przycinanie wrzosów to ważny zabieg pielęgnacyjny pozwalający cieszyć się latem atrakcyjnie wyglądającą rośliną. Jak więc pielęgnować wrzosy na wiosnę? Ciąć, ciąć i jeszcze raz ciąć wrzosy! Dlaczego przycinamy wrzosy? Przycinanie wrzosów wiosną (przełom marca i kwietnia) zapewni roślinie zwarty pokrój oraz pobudzi ją do krzewienia się. Jeśli nie przeprowadzimy cięcia wrzosu to zeszłoroczne kwiatki opadną, a nowe pędy rozwiną się powyżej na starych, zdrewniałych. Roślina z biegiem lat będzie wybiegała coraz wyżej i będzie łysa od spodu.

Odpowiadając krótko na pytanie, czy przycinamy wrzosy wiosną? Zdecydowanie TAK!

Jak przycinać wrzosy po zimie?

W zależności od ilości roślin, wrzosy przycinamy albo sekatorkiem (można również nożyczkami ale po co się męczyć?) albo norzycami do żywopłotu (przy większej ilości roślin to zdecydowanie najszybszy i najlepszy sposób cięcia wrzosów). Jeśli już odpowiedzieliśmy na pytanie czym przycinać wrzos to przyszła pora na najważniejsze!

Jak przycinać wrzosy po zimie? To bardzo proste i nie wymaga specjalnego doświadczenia. Wrzosy przycinamy ścinając ich kwiatostany, jeśli zetniemy wrzos trochę poniżej to też nic się nie stanie.

Jak przycinać wrzosy?
Jak prawidłowo przyciąć wrzosy?

Jeśli wiemy już jak pielęgnować wrzosy po zimie, aby od lipca cieszyły nas swoim wyglądem to pamiętajmy jeszcze, aby na wypadek późnych przymrozków przykryć nasze przycięte wrzosy, aby młode pędy nie przemarzły.

prawidłowo przycięty wrzos
Wrzos po prawidłowym wiosennym przycięciu

Czytaj również: