Sadzonki kwiatów

Sadzonki kwiatów

Kupno sadzonek kwiatów ogrodowych to najpowszechniejszy sposób pozyskiwania nowych odmian i gatunków na nasze ogrodowe rabaty. W sprzedaży dostępna jest olbrzymia oferta sadzonek kwiatów (wieloletnich i jednorocznych) i roślin ozdobnych, ale przy odrobinie pracy i chęci, każdy może przygotować własną rozsadę ulubionych kwiatów samodzielnie. Nic nie przynosi większej satysfakcji niż własnoręcznie przygotowane rozsady kwiatów, które w sezonie zdobić będą ogród kolorowymi kwiatami, czy ozdobnymi liśćmi.

Kiedy rozpocząć przygotowanie rozsad i sadzonek kwiatów ogrodowych?

Prawidłowy termin przygotowania sadzonek i wysiewu nasion kwiatów powinien być podany przez producenta na opakowaniu. W zależności od odmiany i gatunku może się on znacznie różnić.

Jesienne sadzonki kwiatów wieloletnich i dwuletnich

Dla części kwiatów sadzonki przygotowujemy na jesień – tak postępujemy najczęściej w przypadku roślin dwuletnich i wieloletnich – takie jesienne sadzonki kwiatów zakwitną w kolejnym sezonie, jeśli sporządzilibyśmy je dopiero na wiosnę to musielibyśmy czekać na kwiaty do przyszłego roku.

Wiosenne sadzonki kwiatów jednorocznych

Inny termin przygotowania sadzonek kwiatów to oczywiście wiosna (chociaż możemy rozpocząć przygotowanie rozsady już od lutego). Na wiosnę przygotowuje się najczęściej sadzonki kwiatów jednorocznych, które zakwitają w tym samym roku. Kwiaty jednoroczne nie zimują w naszych ogrodach lub w kolejnych latach słabo kwitną, ich sadzonki najlepiej przygotowywać lub kupować co sezon.

Wybór i zakup sadzonek kwiatów do ogrodu

Kupując sadzonki kwiatów do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na parę elementów, które zwiększą szansę na przyjęcie się nowych roślin na ogrodowych rabatach. Najważniejsza będzie dobrze rozrośnięta (ale nieprzerośnięta), zdrowa bryłka korzeniowa, pełna młodych, najczęściej białych/jasnych korzeni, bez oznak zgnilizny, grzyba, czy pleśni.

Kolejnym elementem jest wygląd części nadziemnej. Zdrowa sadzonka kwiatowa powinna być zwarta i dobrze rozrośnięta, a liście nie powinny nosić oznak niedoborów, czy chorób. Pamiętajmy jednak, że wygląd sadzonek kwiatów będzie się zmieniał w zależności od pory roku i właściwego dla danego gatunku okresu wegetacji.

Kupując sadzonki kwiatów na rabaty ogrodowe zależy nam najczęściej na określonym kolorze i wyglądzie kwiatów. Aby mieć pewność, że kupujemy właściwy kolor, a nie efekt źle przyklejonej etykiety możemy kupić sadzonki już z kwiatami – oszczędzimy sobie w ten sposób ewentualnego rozczarowania.

Sklepy z sadzonkami kwiatów ogrodowych

Sadzonki kwiatów rabatowych możemy kupić bezpośrednio od ogrodników w szkółce roślin ozdobnych lub w hurtowni, czy sklepie internetowym. Zakup sadzonek kwiatowych od producenta / szkółkarza, czy w sklepie ogrodniczym daje nam możliwość samodzielnego wybrania najładniejszej sadzonki. Rośliny i kwiaty ogrodowe kupowane u lokalnych szkółkarzy są często dobrze zahartowane, co zwiększa prawdopodobieństwo, że szybko przyjmą się na naszej rabacie.

Hurtownie i sklepy internetowe z sadzonkami kwiatów oferują najczęściej szeroki wybór gatunków i odmian roślin, ale zakupy sadzonek kwiatowych online nie dają nam szansy na sprawdzenie jakości materiału roślinnego.

Wybierając sadzonki kwiatów z dostawą do domu pozostaje nam zdać się na pracownika sklepu internetowego, który będzie pakował nasze roślinki oraz firmę kurierską. O ile internetowe sklepy z sadzonkami kwiatów i roślin ozdobnych konkurują ze sobą również wysoką jakością obsługi klienta, a firmy kurierskie potrafią dostarczyć przesyłkę już na następny dzień, to sam transport potrafi poturbować zamówione online sadzonki kwiatów ogrodowych.

Gdzie kupić sadzonki kwiatów ozdobnych na nasze rabaty? Najlepiej w sklepie u sprawdzonego szkółkarza. Ceny sadzonek kwiatów będą się różniły w zależności od ich wielkości, gatunku i odmiany.