Hortensja bukietowa cięcie – Jak i kiedy przycinamy hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa cięcie –  Jak i kiedy przycinamy hortensję bukietową?

Cięcie hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) to ważny zabieg, który dobrze wpływa na kondycję naszej rośliny. Jeżeli zależy nam, aby hortensja bukietowa ładnie zakwitła, a krzew zachował estetyczną formę to nie zapominajmy, aby przyciąć hortensję bukietową. Brak prawidłowego cięcie hortensji bukietowej spowoduje, że krzew będzie wybujały, pędy cienkie, a kwiaty małe.

Kiedy przycinać hortensje bukietowe?

Termin cięcia hortensji bukietowej to końcówka zimy lub początek wiosny. Kiedy przyciąć hortensję bukietową? W zależności od pogody, właściwe cięcie hortensji bukietowej najlepiej przeprowadzić, kiedy roślina jest jeszcze uśpiona ale temperatura na dworze zaczyna być dodatnia. Dobrym terminem cięcia hortensji bukietowej może okazać się końcówka lutego lub początek marca.

Kiedy tniemy hortensję bukietową?

Hortensję bukietową przycinamy corocznie pod koniec zimy lub na początku wiosny.

Jak przyciąć hortensję bukietową?

Hortensję bukietową przycinamy w ten sposób, że ścinamy wszystkie ubiegłoroczne pędy, na których hortensja bukietowa zakwitła o 1/3 do 1/2 długości pędu. Przy cięciu hortensji bukietowej należy też usunąć martwe, suche i chore pędy. Przytnijmy również słabe pędy, które zbytnio zagęszczają krzew.

Sposób cięcia hortensji bukietowej zależy jednak od efektu jaki chcemy uzyskać. Aby krzew hortensji zbytnio się nie rozrósł wycinamy wszystkie słabe pędy i pozostawiamy jedynie najsilniejsze, które skracamy na wysokości ok 40cm (nad 4tym oczkiem). Ten sposób cięcia hortensji bukietowej sprawi, że krzew nie będzie przesadnie wysoki, a kwiatostany będą mniej liczne ale duże.

Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią ogrodu, którą chcemy przeznaczyć pod krzew hortensji bukietowej możemy zmienić sposób cięcia. Hortensję bukietową tniemy nad pierwszym pąkiem, ucinając praktycznie same kwiatostany. Wycinamy również słabe, chore i zbytnio zagęszczające krzew pędy. Ten sposób cięcia hortensji bukietowej spowoduje, że krzew będzie wyższy, a kwiaty liczniejsze, chociaż mniejsze.

To jak tniemy i przycinamy hortensje bukietowe zależeć będzie od efektu na jakim nam zależy. W mniejszych ogrodach może okazać się konieczne mocniejsze cięcie, aby okiełznać wielkość krzewu ale w dużych będziemy mogli pozwolić sobie na bardziej okazałe krzewy hortensji bukietowej.

Dodatkowe cięcie hortensji bukietowej możemy przeprowadzić jesienią, usuwamy wtedy same kwiatostany. To cięcie jest jednak w pełni dobrowolne i zależy jedynie od gustu.

Młode, małe hortensje bukietowe tniemy na tej samej zasadzie ale warto w pierwszych latach przycinać je na mniejszych wysokościach, aby uzyskać silne pędy i ładny pokrój krzewu.

Czytaj również:

HORTENSJA OGRODOWA (HYDRANGEA MACROPHYLLA)